Jak

Jak ošetřit květenství v Sims 4

Plíseň révová: léčba a prevence, kontrolní opatření

Autor: Elena N. https://floristix.info/ru/index.php?option=com_contact&view=contact&id=19 Drobné úpravy: 07. srpna 2023 Přidáno: 20. února 2019 Zveřejněno: 20. března 2017 ​​​​9 minut 148568 krát 5 komentářů

padlí vinné

Plíseň (anglická plíseň), nebo plíseň hroznů — nejběžnější a nejškodlivější choroba evropských odrůd plodin, postihující všechny suchozemské orgány. Nemoc je způsobena houbou plasmapara viticola, která byla přivezena ze Severní Ameriky do Francie v roce 1878 a nakonec se rozšířila po vinicích v Evropě. Právě výskyt této choroby způsobil úpadek evropského vinařství na konci XNUMX. a začátku XNUMX. století.

Plísňová nemoc — popis

Plíseň hroznů se projevuje zesvětlením postižených pletiv: na mladých listech se tvoří mastné, nažloutlé průhledné skvrny velikosti drobné mince, zatímco na starších listech mají skvrny hranaté obrysy a nacházejí se převážně podél žilek. Brzy se pod skvrnami na spodní straně listů objeví bílé práškovité chmýří — mycelium. Skvrny se šíří do všech zelených orgánů rostliny – úponky, výhonky, hřebeny, květenství a mladé bobule.

 • Proč květiny onemocní: příznaky a příčiny

Postižená květenství žloutnou a kroutí se, následně hnědnou a zasychají. Bobule modrají, tmavnou a svrašťují se – stávají se jakoby kožovitými a nevhodné k výrobě potravin a vína. Listy znetvořené plísní předčasně opadávají a nemocné vrcholy výhonků usychají.

Rychlost rozvoje onemocnění závisí na teplotě vzduchu: při 20-25 ºC se příznaky plísně objevují čtvrtý nebo pátý den, a pokud je chladnější počasí, příznaky se objeví později. Onemocnění postupuje v podmínkách vysoké vlhkosti. Škody způsobené chorobou při absenci ochranných opatření mohou činit 50 % úrody.

Zajímavé:  Jak naklonovat Simíka v The Sims 4.

plíseň nebo oidium

Kromě padlí je častou chorobou hroznů, která může zničit až 80 % úrody, oidium neboli padlí. Tato onemocnění se od sebe liší tím, že na horní straně listů postižených oidiem se neobjevují mastné skvrny, ale bělavý povlak. Pod tímto plakem, pokud je vymazán, lze nalézt hnědé skvrny. Dalším charakteristickým znakem oidium je zápach hnijících ryb.

Jak se vypořádat s plísní hroznů

Plíseň — léčba

Opatření pro boj s plísní

Pokud pěstujete evropské odrůdy vinné révy, stejně budete muset přijmout opatření proti padlí. Boj proti padlí zahrnuje především používání chemikálií, ale nemenší význam má i prevence nemocí a péče o hrozny. Pokud je vinná réva vysazena prostorově, přispívá to k dobrému větrání a rychlému vysychání keřů, a tím snižuje riziko infekce. Je velmi důležité včas odstranit nevlastní děti a přebytečné výhonky, vyvazovat porosty a pravidelně odstraňovat plevel.

Zpracování hroznů z padlí

Ošetření hroznů proti plísni se provádí antimykotiky obsahujícími měď. Mezi nimi jsou léky, které se smývají při prvním dešti, a existují takové, které mají dlouhou dobu expozice — až tři týdny. Značný podíl fungicidů obsahuje měď, která je nejvhodnějším a nejlevnějším prostředkem v boji proti padlí, nicméně některé odrůdy révy vinné špatně reagují na ošetření přípravky s obsahem mědi, zejména v době květu.

Jak zacházet s plísní na odrůdách, u kterých je použití mědi kontraindikováno? Proti padlí existuje řada přípravků, kterým se říká organické fungicidy. Neobsahují měď, a přesto si výborně poradí s padlím a peronosporou. Jejich základem jsou účinné látky jako captan, maneb, cineb, mancozeb, thiram, cinos a další. Tyto léky se prodávají pod různými názvy.

 • Plíseň vs květiny

Jak se vypořádat s plísní

Dnes jsou komerčně dostupné i fungicidy proti plísním, které jsou kombinací organického fungicidu se sírou nebo mědí a někdy obojí. Přítomnost síry v přípravku umožňuje zničit infekci doslova jedním ošetřením a kombinace mědi s organickou hmotou změkčuje její destruktivní účinek na odrůdy révy citlivé na měď.

Zajímavé:  Jak jít na pláž v The Sims 4.

V boji proti silné porážce plísně se dobře osvědčily takové kontaktní a systémové léky jako Ridomil Gold, Champion, Quadris, Cabrio top.

Padlí — prevence

Preventivní opatření pomáhají výrazně usnadnit boj s padlím na hroznech. První preventivní ošetření se provádí na jaře, ihned po vyvázání révy k opoře. Hrozny, půda pod keři a uličky jsou zpracovány, poté je místo mulčováno, aby se potlačilo šíření infekce. Jako přípravky k léčbě se používají roztoky směsi Bordeaux, Oxychoma, Abiga-pica nebo jiné přípravky připravené v souladu s pokyny.

Další profylaktické ošetření se provádí během výskytu 4-6 listů. Protože směs Bordeaux inhibuje vývoj mladého růstu, nelze ji v této fázi použít. Pro postřik použijte léky Polihom nebo Polycarbacin. Do 10 litrů ošetřujícího roztoku připraveného podle návodu je vhodné přidat 80-90 g koloidní síry, která ochrání hrozny nejen před padlím, ale i před oidiem a dokonce i před klíšťaty. Síra navíc stimuluje tvorbu listů.

Před rozkvětem se hrozny ošetří roztoky přípravků Thiovit Jet, Topaz nebo Actellik a po odkvětu, kdy jsou plody již velikosti malého hrášku, je nutné keře a půdu pod nimi postříkat roztokem kontaktu -systémový lék, mezi které patří Thanos, Ridomil Gold, Acrobat a další.

Přípravky a lidové prostředky na plíseň

Zkuste fungicidy střídat, protože jednou z hlavních nevýhod některých z nich je vývoj rezistence, tedy to, že si na ně houba zvykne. Proto lze každý z léků použít pouze jednou za sezónu.

Při opadu listů se prořezávají keře vinné révy, poté se spálí všechny listy, řezané výhonky a větve. Před ukrytím na zimu se hrozny a půda pod nimi ošetří roztokem 1 kg soli nebo 200 g močoviny v 10 litrech vody.

 • Plaketa na listech
Zajímavé:  Jak zadat kódy dovedností v The Sims 4.

Přípravky proti plísním (fungicidy)

Z mnoha fungicidních přípravků se v boji proti padlí nejčastěji používají:

 • vrchol abigy je širokospektrální kontaktní fungicid s obsahem mědi určený k boji proti houbovým a bakteriálním chorobám zeleninových, průmyslových, ovocných, okrasných a květinových rostlin. Středně nebezpečná látka;
 • Acrobat MC — fungicid se systémově-místním účinkem, používaný k boji proti Alternaria a plísni brambor, plísni révy vinné a plísni okurek. Nebezpečná látka;
 • Bordeauxská směs — širokospektrální fungicid určený k ochraně zeleniny, bobulovin, ovoce, melounů, citrusů, květin a okrasných rostlin před komplexem chorob. Nebezpečná látka;
 • Síran měďnatý — kontaktní fungicid s obsahem mědi se širokým spektrem účinku, používaný k potírání chorob okrasných, ovocných, bobulovin a keřů. Středně nebezpečná látka;
 • Oxykhom — systémový kontaktní fungicid se širokým spektrem účinku proti houbám třídy oomycet. Nebezpečná látka;
 • Ridomil Gold — systémový kontaktní lék k boji proti Alternaria, plísni a dalším houbovým chorobám. Nebezpečná látka;
 • Quadrice — širokospektrální fungicid k ochraně hroznů, okurek na uzavřeném i otevřeném pozemku, rajčat, cibule, brambor, ale i sportovních trávníků před komplexem chorob. Nebezpečná látka;
 • vrchní část kabrioletu — kombinovaný širokospektrální fungicid, speciálně navržený k ochraně hroznů před oidiem a padlím. Středně nebezpečná látka;
 • thiram — kontaktní pesticid používaný k ochraně rostlin před fytopatogenními houbami. Přípravky na bázi Tiramu patří do 2 a 3 tříd nebezpečnosti pro člověka;
 • Polykhom — fungicid s komplexním účinkem, který účinně chrání rostliny před chorobami, jako je monilióza, peronosporóza (plíseň), plíseň a další choroby houbové povahy. Středně nebezpečné;
 • Polykarbacin — systémový fungicid s ochranným a terapeutickým účinkem, který se používá k potírání houbových chorob zeleninových a ovocných plodin. Středně nebezpečné.

Metody kontroly plísní

Lidové léky na padlí hroznů

Pokud na hroznech objevíte známky peronospory na samém počátku jeho vývoje, můžete se pokusit infekci zničit lidovými metodami, které jsou šetrnější než fungicidy a pesticidy. Například:

 • litrová sklenice prosátého dřevěného popela se zalije kbelíkem vody, vyluhuje se 5-6 dní, poté se přecedí, přidá se a rozpustí se 50 g strouhaného mýdla na prádlo a tímto nálevem se ošetří hrozny a půda pod keři. Toto opatření je nejužitečnější v druhé polovině léta a postřik se musí opakovat každých 10 dní;
 • sklenici stroužků česneku vytočte v mlýnku na maso, zalijte litrem vody, nechte den stát ve tmě, sceďte, přidejte 6-7 litrů vody, 50 g pracího mýdla nebo tekutého prostředku na mytí nádobí, 50 g jodizované soli a tolik manganistanu draselného, ​​aby kompozice zrůžověla. Zpracování se provádí ve dvou fázích s intervalem dvou týdnů;
 • rozpusťte 5 g manganistanu draselného v 10 litrech vody a roztokem postříkejte spodní stranu listů vinné révy a poté poprašte horní stranu listů dřevěným popelem.
Zajímavé:  Jak přidat věci do Sims 4.

Výsadba kopru kolem vinné révy vám umožní omezit ošetření peronospory na minimum, ale dejte pozor, aby kopr příliš nenarostl.

Jak se zbavit plísně na hroznech

Odrůdy révy odolné vůči plísni

Mezi odrůdami révy vinné jsou stále méně odolné vůči peronospoře. Odolnost proti padlí umožňuje snížit počet ošetření hroznů pesticidy, což má pozitivní vliv na kvalitu úrody. Taková stabilita se hodnotí na pětibodové Gusfeldově stupnici. Například:

 • 0 bodů se uděluje odrůdám, které nejsou vůbec poškozeny chorobou, a proto nepotřebují ochranu před padlím;
 • 1 bod — u odrůd, u kterých není zasaženo více než 5 % listového aparátu, není tedy potřeba ani chemické ošetření;
 • 2 body si zaslouží odrůdy, které jsou napadeny padlím maximálně z 10 % a navíc nevyžadují chemickou ochranu;
 • 3 body získávají relativně odolné odrůdy, které nevyžadují více než dvě preventivní ošetření ročně, protože bez postřiku fungicidy může dojít ke ztrátě až 25 % úrody;
 • 4 body u odrůd náchylných k padlí, které by měly být ošetřeny chemikáliemi 4-5krát ročně, protože bez ošetření fungicidy mohou být ztráty na výnosu 50 %;
 • 5 bodů za vysoce náchylné kultivary, které mohou dosáhnout 100% napadení padlím, a proto by se po každém dešti mělo provádět chemické ošetření.

Téměř všechny euroasijské odrůdy révy vinné jsou vysoce náchylné (5 bodů), nové euroamerické odrůdy a další složitější hybridy mají odolnost vůči padlí na úrovni 3, někdy i 2 bodů. Z odrůd odolných vůči plísním jsou nejlepší:

 • zlatá stabilní — vysoce produktivní mrazuvzdorná stolní odrůda raného zrání, která není téměř postižena padlím, oidium a šedou hnilobou. Bobule této odrůdy jsou středně velké, na slunečné straně bílé se zlatavým ruměncem, dužnina je šťavnatá, svěží harmonické chuti;
 • Dněstr růžová — mrazuvzdorná plodná odrůda pozdního zrání s tmavě růžovými bobulemi střední velikosti s hustou dužinou jednoduché chuti;
 • Buffalo — mrazuvzdorná americká odrůda se středně velkými černými oválnými bobulemi s jasnou jahodovou příchutí a kyselou dochutí;
 • Ananas — Další americká odrůda, vyznačující se vysokou zimní odolností a relativní odolností vůči padlí. Bobule této odrůdy jsou velké, žlutozelené, slupka je tlustá, dužnina slizká, příjemná na chuť, s vůní připomínající vůni ananasu;
 • Kardinál — raná zralá kalifornská odrůda s velkými bobulemi o hmotnosti 8-10 g velmi příjemné chuti s muškátovým aroma;
 • Talisman — mrazuvzdorná raná středně vysoce výnosná stolní odrůda s velkými (12-16 g) bílými bobulemi harmonické chuti, získávající v plné zralosti muškátové aroma.
Zajímavé:  Jak si objednat jahody v The Sims 4.

Kromě popsaných odrůdy jako Gift Honey, Gift of Zaporozhye, Alexa, Bazhena, Noble Muscat, Nistru, Original a další mají v různé míře odolnost vůči padlí.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»