Obsah
- 1 Jak mohou teenageři získat práci v The Sims 4
- 2 Pracovní podmínky pro nezletilé
- 3 Pracovní doba
- 4 Organizace práce
- 5 Dovolená
- 6 Jaké práce jsou zakázány při najímání teenagerů?
- 7 Kde může teenager získat práci?
- 8 Úkol č. 1 – vydělat peníze
- 9 Cíl č. 2: Vydělávat peníze + získat cenné životní dovednosti a sociální zkušenosti.
- 10 Cíl #3: Vydělávat peníze + zlepšit sociální dovednosti + získat profesní zkušenosti.
- 11 Proč získat oficiální práci a jak to nejlépe udělat
- 12 Co dělat, když jsou rodiče proti
- 13 Vyplatí se pracovat neformálně?
- 14 Kde hledat svou první práci
- 15 Jak se vyhnout podvodu při ucházení se o zaměstnání
- 16 Jak chránit svá práva, pokud jsou porušována
Jak mohou teenageři získat práci v The Sims 4
Podle zákona to lze provést od 14 let. K práci do 16 let je přitom nutný souhlas rodičů a opatrovnických orgánů.
Mladší 14 let smí pracovat pouze v oblasti kultury a umění. Zaměstnanci mladší 14 let přitom sami žádné smlouvy neuzavírají, dělají to za ně jejich rodiče nebo zákonní zástupci.
Od 16 let může dospívající získat práci samostatně, ale jeho pracovní podmínky se budou lišit od podmínek dospělého zaměstnance.
Pokud dítěti ještě není 14 let, nemůže oficiálně získat práci. Práce bez registrace je plná vážných následků, od nezákonného propouštění a nevyplacených mezd až po problémy se zákonem. Pod rouškou „poctivé“ práce kurýra nebo plakátu se může skrývat například obchod s drogami a teenageři o tom musí vědět.
Pracovní podmínky pro nezletilé
Zákon stanoví číslo omezení pro pracovníky ve věku 14–18 let. Týkají se:
— délka pracovní doby (hlavní činností v tomto věku je studium a práce by do něj neměla zasahovat);
— organizace pracovního procesu;
— pravidla pro poskytování dovolené;
— určité druhy činností, do kterých je dětem zakázáno se zapojovat.
Pracovní doba
Pracovníci mladší 16 let mohou pracovat maximálně 24 hodin týdně, nezletilí od 16 do 18 let — ne více než 35 hodin týdně.
V tomto případě nesmí délka denní práce překročit:
— od 15 do 16 let — 5 hodin;
— od 16 do 18 let — 7 hodin;
— pro studenty od 14 do 16 let, kteří během školního roku kombinují práci a studium na škole nebo středním odborném učilišti — 2,5 hodiny;
— pro studenty od 16 do 18 let, kteří kombinují práci a studium — 4 hodiny.
Pokud je vám 15 let a jste ve škole, zákon vám zakazuje pracovat déle než 2,5 hodiny denně.
Pokud je vám například 17 let, máte za sebou již 11 tříd a chcete před nástupem na vysokou školu pracovat několik let, máte právo pracovat 5 dní v týdnu po 7 hodin, téměř jako dospělý zaměstnanec.
Organizace práce
Nezletilým je zakázáno posílat na služební cesty, pracovat přesčas nebo v noci a pracovat o víkendech a svátcích. Z posledního pravidla existují výjimky — právo na práci o víkendech a svátcích mají tvůrčí pracovníci, tedy zaměstnanci médií, pracovníci filmu a televize, členové hudebních, divadelních a jiných podobných skupin.
Dovolená
Všichni nezletilí pracovníci mají právo na dovolenou v délce 31 kalendářních dnů. Pokud si teenager přeje, může být dovolená rozdělena do několika částí.
V tomto případě nemá zaměstnavatel právo:
— odložit dovolenou za kalendářní rok na příští rok;
— odvolat nezletilého z dovolené;
— nahradit dovolenou peněžní náhradou.
Jaké práce jsou zakázány při najímání teenagerů?
Jedná se za prvé o práce spojené se škodlivými a nebezpečnými pracovními podmínkami (například práce v podzemí, práce spojené s nošením těžkých břemen). To znamená, že vás nevezmou jako nakladače ve věku 15-16 let.
Za druhé jsou to práce, které mohou poškodit zdraví a mravní vývoj (hazardní hry, práce v nočních kabaretech a klubech, výroba, doprava a obchod s alkoholickými nápoji, tabákovými výrobky, omamnými a jinými toxickými drogami, erotickými materiály).
Úplný seznam prací, pro které nelze zaměstnávat nezletilé osoby, je stanoven v nařízení vlády ze dne 25. února 2000. N163.
Kde může teenager získat práci?
Záleží na tom, jaké úkoly si stanoví.
Úkol č. 1 – vydělat peníze
V tomto případě můžete zvážit jakékoli možnosti pro nekvalifikovanou práci, která nevyžaduje speciální vzdělání nebo vlastnictví složitých dovedností. Nejčastěji jsou teenagerům nabízeny práce jako kurýři nebo promotéři, tedy distributoři reklamního obsahu. Možností promotéra je zveřejňovat inzeráty.
výhody:
— čas a délku práce si můžete zvolit sami,
— práce na čerstvém vzduchu,
— je zde možnost dobře poznat své město nebo region.
nevýhody:
— často nabízejí práci bez registrace,
— neshromažďují se odborné zkušenosti,
— kariérní růst není možný.
Seznam možných zaměstnání s touto formulací problému se výrazně rozšiřuje. Teenageři mohou pracovat jako chůvy pro malé děti, jako číšníci v kavárnách a restauracích a jako venčíci psů.
Další výhodou takových zaměstnání je, že pomáhají zlepšit vaše mezilidské dovednosti. Nevýhody jsou však stejné jako u jiné nekvalifikované pracovní síly – ne vždy je možné získat oficiální práci a není kam růst.
V tomto případě musíte hledat práci, která odpovídá vašim profesním zájmům. Pokud se teenager ve věku 14–16 let již rozhodl, čím chce být, a má základní znalosti ve zvoleném oboru, práce mu umožní získat praktické zkušenosti a vstoupit na trh práce dříve než jeho vrstevníci.
Možnosti profesních aktivit od 14 let:
— počítačová grafika a design;
— práce v oblasti vzdělávání (doučování, pomoc při psaní esejí);
Proč získat oficiální práci a jak to nejlépe udělat
Oficiální zaměstnání znamená uzavření pracovní smlouvy s nezletilým zaměstnancem, po jejímž uplynutí mají zaměstnanec a zaměstnavatel vzájemná práva a povinnosti. Zaměstnanec již například nemůže bez následků nabírat a nedokončovat sjednanou práci. Zaměstnavatel ale nemá právo dát výpověď nezletilému zaměstnanci bez udání důvodů. Je také povinen pravidelně vyplácet mzdu a dodržovat další právní normy v oblasti práce nezletilých.
Kromě pracovní smlouvy zákon stanoví další způsob formalizace pracovněprávních vztahů s mladistvým ve věku 14–18 let — smlouvu o poskytování placených služeb.
Co dělat, když jsou rodiče proti
Od 16 let již nezletilý nepotřebuje souhlas rodičů k uzavření pracovní smlouvy, ale smlouvu o placených službách lze uzavřít pouze s jejich písemným souhlasem.
K oficiálnímu získání zaměstnání ve 14 letech potřebujete souhlas nejen rodičů, ale i opatrovnického a poručnického úřadu.
Takové podmínky jsou nezbytné, aby se zabránilo zneužívání dětské práce bezohlednými rodiči. Opatrovnictví musí kontrolovat a dbát na to, aby chuť pracovat pochází od samotného dítěte, normálně se ve škole učí a nejsou porušována jeho práva v rodině.
Pokud jsou vaši rodiče proti zaměstnání, zkuste je přesvědčit, aby změnili svůj názor. Připravte si pádné, logické argumenty potvrzující, že práce pro vás není rozmar, ale nutnost. Rodiče s největší pravděpodobností nepřesvědčí touha koupit si další gadget nebo zapůsobit na své vrstevníky. Pokud je ale potřeba pracovat na tom, aby se profesně zdokonalili, získali potřebné dovednosti pro budoucí aktivity dospělých, s největší pravděpodobností se na situaci budou dívat jinak.
Můžete se s rodiči dohodnout, že pokud je práce a studium obtížné, experiment se tím zastaví. Příznaky problémů: snížená studijní výkonnost, výskyt příznaků chronické únavy, nedostatek času na procházky, sport a správný odpočinek.
Vyplatí se pracovat neformálně?
Pokud zaměstnavatel nabídne práci bez registrace, pravděpodobně není připraven plně respektovat pracovní práva teenagera.
Možná rizika neformálního zaměstnání:
— zákazník může předložit další požadavky na provedení práce: například zvýšit objem textu nebo počet povinných cest kurýrem;
— je obtížné prokázat dohodu o výši a postupu vyplácení odměny;
— zákazník nesmí platit za služby, i když byly dokončeny včas;
— dodavatel může pověřit teenagera těžkou prací a nedovolit mu jet na dovolenou;
— zákazník neplatí daně (zhotovitel má příjem a musí zaplatit 13% daň z příjmu fyzických osob; nezaplacení daně může mít za následek administrativní odpovědnost).
V praxi to znamená, že pokud se se sousedem domluvíte na venčení psa dvakrát denně za určitý poplatek a on odmítne zaplatit, nebude moci uplatnit žádné nároky.
„Volné“ venčení psů není v žádném případě tou nejnepříjemnější možností. Horší je, když čas strávíte tvorbou složitého loga, psaním článku nebo abstraktu. O to víc je to zatíženo neoficiálním zaměstnáním kurýrů, promotérů nebo ve stravovacích zařízeních.
Kde hledat svou první práci
- Obraťte se na burzu práce pro mládež nebo na centrum zaměstnanosti mládeže. Tyto organizace zpravidla spolupracují s bona fide zaměstnavateli, kde jsou zaměstnanci formálně registrováni. Burza pomůže i s kariérovým poradenstvím, o prázdninách je vždy sezónní práce.
- Používejte ústní podání. Zeptej se rodičů. Možná mají příbuzné a přátele, kteří jsou připraveni najmout teenagera. Stejnou otázku položte učitelům, přátelům a známým.
- Hledejte volná místa na internetu a v médiích v oblastech, které vás zajímají, ale ověřte si informace o volném místě a pečlivě si zjistěte pracovní podmínky.
Jak se vyhnout podvodu při ucházení se o zaměstnání
— Poraďte se s rodiči.
— Použijte osvědčené portály k nalezení práce: HeadHunter, SuperJob, Rabota.RU. Vyhněte se pochybným zdrojům.
— Nevztahujte se na místa, která vyžadují peníze na zaměstnání nebo zvážení životopisu.
— Ověřte si pověst společnosti, například si přečtěte recenze na internetu.
— Okamžitě si zjistěte, zda je poskytována oficiální registrace a jakou formou — pracovní smlouva nebo smlouva o poskytování placených služeb.
— Pečlivě si smlouvu přečtěte: musí v ní být přesně uvedeno, co budete dělat a jak to bude zaplaceno.
— Vyžadovat podpis dohody před nástupem do práce, nebo v první den plnění povinností.
Jak chránit svá práva, pokud jsou porušována
V první řadě musíte znát svá práva, jinak je nebudete moci nejen ochránit, ale ani určit, že byla porušena.
Pokud se dítě domnívá, že jeho práva byla porušena, existuje několik způsobů, jak jednat. Ve všech případech byste neměli jednat sami, je lepší vše říct rodičům a požádat je o pomoc.
- Kontaktujte zaměstnavatele a přesně vysvětlete, jaká práva byla porušena a jak k tomu došlo, a připomeňte mu nutnost dodržovat zákon. Své stanovisko je vhodné zdůvodnit odkazy na zákoník práce.
- Odmítnout výkon práce, která není stanovena smlouvou nebo ohrožuje život a zdraví; odmítnutí musí být vedoucímu zaměstnanci poskytnuto písemně (opět s odkazem na zákoník práce).
- Kontaktujte komisi pro pracovní spory nebo inspektorát práce a popište porušení pracovněprávních předpisů a práv nezletilého zaměstnavatelem.
- Jít k soudu; tento způsob je vhodný např. v případě, kdy zaměstnanec nesouhlasí s důvody a důvody výpovědi (např. zaměstnanec dostane výpověď pro porušení pracovních povinností, ačkoli nebyl kárně stíhán). Pokud se spor týká propuštění, musíte se obrátit na soud do 1 měsíce ode dne obdržení příkazu k propuštění/vydání sešitu.
Pokud k oficiální registraci nedojde, může se teenager spolu se svými rodiči obrátit také na zaměstnavatele a požadovat respektování jeho práv. Úspěch bude záviset na tom, jak přesně zaměstnavatel porušil práva teenagera, zda to udělal úmyslně nebo omylem, a také na míře přesvědčivosti rodičů. V lehčích případech může být možné vrátit ztracené peníze, ale s největší pravděpodobností se budete muset rozloučit se svým zaměstnáním.
V obtížných případech – například při újmě na zdraví – je vždy možnost požádat o radu právníka a následně podat žalobu na občanská práva u soudu. Ale je lepší nenechat to dojít do tohoto bodu.