Jak

Jak rozlišit licencované Sims 4 od nelicencovaného

V současné době na ruském trhu dominují pirátské programy. Mnoho uživatelů přitom již nyní usiluje o legální nákup programů. Jak se ale nenechat oklamat? Existuje způsob, jak se kupující ujistit, že se mu prodává licencovaný program a ne padělek? Níže uvádíme pět způsobů, jak vám v této obtížné záležitosti pomoci.

Piráti mají ve zvyku balit své programy do krásných, světlých krabic, aby upoutali pozornost kupujících. Říká se jim „boxové programy“. Krabice zároveň obvykle obsahuje nápis „Copyright“, což v překladu z angličtiny znamená „zkopírováno správně“ (tj. bez chyb). Tímto nápisem vás chtějí piráti přesvědčit, že jejich program je zcela totožný s tím legálním. Přítomnost takových nápisů jasně naznačuje pirátský původ programu.

Někteří piráti, kteří se snaží chránit před následnými „zúčtováními“, upřímně varují kupujícího, že nenesou žádnou odpovědnost za důsledky používání programu, který prodávají. Takové nápisy jsou obvykle napsány přímo na krabicích a nazývají se „Licenční smlouva“. Někdy tento název uvádí v omyl nezkušené kupující a vážně si myslí, že kupují legitimní program. Toto jméno však není nic jiného než tradiční pirátská „hříčka“. Jak sami chápete, žádná seriózní společnost nebude kupujícímu klást tak zjevně nepřijatelné a hloupé podmínky.

Jak víte, ti, kteří si zakoupí licencované programy, mohou využít technickou podporu výrobce, horké linky atd. Není tedy třeba, aby program jako takový popisovali. Ostatně dokumentace není prakticky potřeba, pokud lze na jakýkoliv dotaz okamžitě odpovědět telefonicky. Je to jednodušší a efektivnější. Pro ty, kteří si koupí pirátský program, taková služba není dostupná. Proto, aby nepřišli o kupce, jsou piráti nuceni ke svým produktům přikládat podrobné popisy programů, které prodávají. Často jsou velké, až víceobjemové. Takže pokud k němu dostanete dokumentaci spolu se samotným programem, obvykle to znamená, že je program pirátský.

Zajímavé:  Jak změnit písmo v The Sims 4.

Někdy, když otevřete balíček s programem, najdete tam papír zvaný „registrační karta“ nebo něco podobného. Text na papíře vás zpravidla vyzývá k „registraci“, to znamená k poskytnutí vašich osobních údajů a jejich odeslání na určitou adresu. Nedělej to! Můžete se tedy nechat nachytat orgány činnými v trestním řízení. Posuďte sami, legální prodejce, který vám program legálně prodal, žádnou dodatečnou „registraci“ provádět nemusí. Vy jste s ním totiž uzavřeli smluvní vztah, během kterého od vás již obdržel informace, které potřebuje. Jaký je tedy důvod vzniku takových „map“? Faktem je, že někdy se orgánům činným v trestním řízení podaří zachytit jednotlivé dávky pirátských programů. Tehdy zasunou tyto „registrační karty“ do krabic v naději, že se jim do rukou vydají hloupí kupci kradeného softwaru. Pokud tedy na takovou „kartu“ narazíte, znamená to, že nemáte jen pirátský program, znamená to, že jste téměř „na háku“ policie.

Nejdůležitějším ukazatelem „legálnosti“ programu je však materiál, ze kterého je CD vyrobeno. Je zcela zřejmé, že legální výrobci, usilující o zajištění nejvyšší kvality svých výrobků, používají pro svou výrobu ten nejdražší a nejspolehlivější materiál – zlato. Piráti jsou jiná věc. Je pro ně důležité, aby výroba byla co nejlevnější. Proto jsou pirátské disky vyrobeny z hliníku. To znamená, že pokud jste si koupili hliníkový disk, bez ohledu na to, jaký „důkaz“ o legálnosti je k němu připojen, měli byste vědět, že tento disk je pirátský. Skutečný, legální disk může být pouze zlatý.

Rozdíl mezi originálními a padělanými produkty Microsoft

Software, jako každý jiný produkt, má výrobce (vlastníka), který je držitelem autorských práv a má právo vytvářet kopie počítačových programů a udělovat svolení k jejich použití. Nákup počítačového programu se v podstatě neliší od koupě jakéhokoli produktu, pouze základem legálnosti spotřeby je existence užívacího práva. Toto právo upravuje zákon „o ochraně autorského práva a práv s ním souvisejících“. Udělení povolení k použití softwarového produktu společnosti Microsoft se provádí uzavřením smlouvy nazvané „Licenční smlouva“, na jejímž jedné straně jedná držitel autorských práv (Microsoft Corporation) a na druhé straně koncový uživatel.

Zajímavé:  Jak platit mzdy v The Sims 4.

Licenční smlouva upravuje podmínky, za kterých bude moci kupující softwarový produkt užívat. Ke každé kopii počítačového programu společnosti Microsoft musí být přiložena odpovídající licenční smlouva, která slouží jako potvrzení licence k použití. V závislosti na rozmanitosti licenčních programů je softwarový produkt vybaven příslušnými dokumenty.

Všechny verze počítačového softwaru Microsoft lze rozdělit do tří skupin.

1. Software zakoupený společně s počítačovým vybavením je OEM – verze produktu. Tento typ licencování je v podstatě nejlevnější možností, ale má nejpřísnější sadu podmínek použití. OEM verzi počítačových programů společnosti Microsoft nelze zakoupit samostatně v obchodě. Tento produkt je dodáván jako předinstalovaný program spolu s novým vybavením a je distribuován pouze mezi dodavateli počítačového vybavení. Hlavním požadavkem pro použití tohoto softwaru je přítomnost certifikátu pravosti společnosti Microsoft v případě systémové jednotky osobního počítače nebo notebooku. Certifikát pravosti musí být připojen. Další prodej tohoto softwaru je držitelem autorských práv zakázán.

2. Software zakoupený v maloobchodě se označuje jako „zaškatulkovaný» nebo «zaškatulkovaný» verze produktu. Tento typ počítačových programů je dodáván v originálním barevném kartonovém obalu a obsahuje: originální disk s distribuční sadou počítačového programu, certifikát pravosti Microsoft a standardní dokumentaci. Při nákupu „krabicové“ verze produktu je povoleno nelepit certifikát pravosti na povrch systémové jednotky nebo pouzdra na notebook s očekáváním, že koncový uživatel bude moci následně prodávat původní produkt jako kompletní soubor.

3. Třetí typ licencování je vhodnější pro velké společnosti nakupující minimálně pět licencí. Hromadné licencování umožňuje využívat pokročilé funkce počítačových programů.
Je třeba poznamenat, že bez ohledu na typ softwaru nebo typ dodávky lze licencovaný softwarový produkt vždy odlišit přítomností certifikátu pravosti a licenční smlouvy. Licence jasně stanoví použití pouze jedné kopie programu. Porušení pravidel smlouvy může vést k uznání používání počítačového programu společnosti Microsoft za nezákonné, což je stanoveno v zákoně „o ochraně autorských práv a práv s ním souvisejících“. Porušení tohoto zákona je upraveno v zákoníku o správních deliktech a v trestním zákoně.

Zajímavé:  Jak zasadit jahody v The Sims 4.

Šíření telekomunikačních a síťových prostředí vytváří mnoho příležitostí k bezplatnému získání (stažení, kopírování) softwarového produktu společnosti Microsoft. Padělaný software je vzhledem a funkčností identický s originálními produkty. Použití počítačových programů bez kódu Product Key uvedeného na Certifikátu pravosti je dosaženo úpravou kódu programu a odstraněním ochrany autorských práv. Každý tedy může plně využívat autorův počítačový program? aniž by byly dodrženy podmínky licenční smlouvy. Je třeba poznamenat, že použití padělaného softwaru neumožní podporu a aktualizaci pomocí oficiálních internetových zdrojů společnosti Microsoft.

Můžeme tedy dojít k závěru, že nezaznamenáte žádné vnější rozdíly v používání originálního nebo padělaného softwaru. Nezapomeňte však na zákon „o ochraně autorských práv a souvisejících práv“ a odpovědnost, kterou na sebe při používání softwaru přebíráte.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»