0 pikëpamjet

Cili është butoni i ri i ripostimit në TikTok? Ja çfarë është dhe si të ripostoni një video

Cili është butoni i ri i ripostimit në TikTok? Ja çfarë është dhe si të ripostoni një video

Mendoni për butonin e retweet-it në Twitter

TikTok ka bërë disa ndryshime në aplikacionin e tij kohët e fundit, së pari me prezantimin e skedës së re Friends ku mund të shikoni përmbajtje ekskluzivisht nga njerëzit që TikTok i quan miqtë tuaj – njerëz që ndiqni dhe që ju ndjekin.Por tani TikTok ka prezantuar një veçori të re, butonin e ripostimit.

Në varësi të kohës kur është përditësuar aplikacioni juaj, mund të keni vënë re se funksioni i ri në TikTok filloi të shfaqet disa muaj më parë, duke u shfaqur në video në faqen tuaj për ju. Por çfarë është në të vërtetë butoni i repost dhe çfarë bën ai? Këtu është gjithçka që duhet të dini për veçorinë e re të ripostimit të TikTok:

Udhëzimet e atribuimit për ripostim në TikTok

Ripostimi i përmbajtjes në platformat e mediave sociale është një praktikë e njohur që sjell shumë përfitime, si p.sh.

  • Tregoni pak dashuri për klientët dhe fansat e markës suaj.
  • Motivoni përdoruesit e tjerë që të ndërveprojnë me markën tuaj.
  • Plotësoni boshllëqet e përmbajtjes.
  • Krijoni një estetikë të paredaktuar të mediave sociale.

Nëse marka juaj dëshiron të ripostojë video dhe përmbajtje të krijuar nga përdoruesit nga krijuesit ose përdoruesit, është më mirë të ndiqni udhëzimet e përgjithshme të ripostimit të mediave sociale.

Jep kredi

Opsionet e renditura më poshtë përfshijnë atributin, kështu që nuk ka nevojë të shtoni ndonjë hap shtesë nëse ndiqni udhëzimet. Por si rregull, thjesht duke etiketuar emrin e përdoruesit të krijuesit, do të shmangni çdo problem me të drejtën e autorit.

Pyete nëse nuk je i sigurt

TikTok ka avantazhin për të shkurtuar këtë hap në shumicën e rasteve. Nëse videoja që dëshironi të ripostoni ka Ruani videon, Duet ose Qep opsioni i aktivizuar, do të thotë se krijuesit i lejojnë përdoruesit të ripostojnë përmbajtjen e tyre.

Nëse nuk i kanë të aktivizuara këto opsione, mund të kërkoni gjithmonë leje për ta rishpërndarë.

Mos e ndryshoni përmbajtjen

Të gjitha opsionet e listuara në këtë artikull janë të sigurta. Pra, nëse i përdorni saktësisht siç përshkruhet, nuk do t'i ndryshoni videot origjinale. TikTok është i njohur për vlerësimin e krijuesve të përmbajtjes. Prandaj, aplikacioni sigurohet që t'u ofrojë përdoruesve mundësinë për të bashkëvepruar me krijuesit në një mënyrë që ata të mbajnë kreditin.

Lexo më tej për të kuptuar se si çdo opsion ripostimi i respekton krijuesit!

Hapi # 1: Kopjoni lidhjen e videos

Së pari, hapni TikTok dhe lundroni në video që dëshironi të ripostoni.

Pasi të jeni në video, trokitni lehtë mbi ikonën e ndarjes në të majtë të ekranit tuaj.

Prekja në ikonën e ndarjes do të hapë një meny që përmban opsione të ndryshme të ndarjes.

Nën titullin "Ndaj te", do të shihni shumë vende ku mund ta ndani videon.

Klikoni në ikonën e parë që thotë "Kopjo lidhjen" për të kopjuar lidhjen në video.

Ekziston një opsion ku mund ta ruani videon, por nuk dëshironi ta përdorni pasi do të përmbajë filigranin TikTok.

Ju keni kopjuar me sukses lidhjen e videos së TikTok në kujtesën tuaj.

Duhet të përdorni lidhjen në hapin tjetër për të shkarkuar videon pa filigran.

Ndërsa jeni këtu, nëse jeni të interesuar, unë shkrova dhe filmova një tutorial se si të promovoni videon tuaj TikTok.

Kjo është vërtet e dobishme nëse doni të reklamoni në TikTok.

Përshëndetje! Unë jam Luke dhe faleminderit që jeni këtu, e vlerësoj vërtet mbështetjen.

Pak për mua:

Unë jam një tregtar dixhital nga tregtia, por më pëlqen jashtë dhe udhëtimet.

Unë në fakt kam disa projekte të vogla me të cilat punoj.

IPM Media dhe Luke Mead Marketing janë kryesoret e mia "marketingcentrike" platformat arsimore.

Por unë gjithashtu drejtoj Luke Mead 4×4, ku eksploroj të gjitha gjërat jashtë.

Mbani kontakt:

Ju rekomandoj të më dërgoni email në contact@ipmmedia.net nëse dëshironi të kontaktoni me mua!

Lidhu me mua në LinkedIn!

Përshëndetje! Unë jam Luke dhe faleminderit që jeni këtu, e vlerësoj vërtet mbështetjen.

Pak për mua:

Unë jam një tregtar dixhital nga tregtia, por më pëlqen jashtë dhe udhëtimet.

Unë në fakt kam disa projekte të vogla me të cilat punoj.

IPM Media dhe Luke Mead Marketing janë kryesoret e mia "marketingcentrike" platformat arsimore.

Por unë gjithashtu drejtoj Luke Mead 4×4, ku eksploroj të gjitha gjërat jashtë.

TikTok teston versionin e vet të retweet-it me një buton të ri 'Repost'

TikTok është duke testuar versionin e vet të retweet-it të Twitter me shtimin e një butoni të ri "Repost" që lejon përdoruesit të amplifikojnë videot në platformë duke i ndarë ato me ndjekësit e tyre.Butoni i ri "Repost" gjendet në menynë "Share", ku përndryshe mund t'ua dërgoni videon miqve përmes mesazheve, teksteve ose postimeve në mediat sociale diku tjetër. Përveçse, në vend që ta ndani drejtpërdrejt videon me miqtë, butoni Repost e promovon videon te miqtë tuaj në TikTok.

Por ndryshe nga një retweet në Twitter, videoja e ripostuar nuk do të shfaqet në profilin tuaj në TikTok – ajo e dërgon videon vetëm në burimet e miqve tuaj For You.

Butoni gjithashtu nuk është i disponueshëm në të gjithë TikTok.

Për shembull, nëse gjeni një video përmes faqes Discover ose në kutinë tuaj hyrëse të TikTok nga shpërndarja e një shoku, nuk do ta shihni butonin Repost atje. Shfaqet vetëm në videot që hasni kur jeni duke shfletuar burimin tuaj For You në aplikacion, kemi konfirmuar. Me fjalë të tjera, është një mënyrë për të rritur shikueshmërinë e videos që tashmë jeni rekomanduar në mënyrë algoritmike dhe tani dëshironi që më shumë njerëz ta shohin. Sidoqoftë, nuk kërkon që përdoruesit të krijojnë videon e tyre për ta bërë këtë – ose duke i qepur ose duke bërë duet me përmbajtjen origjinale, që është mënyra se si përdoruesit rishpërndajnë videot e të tjerëve sot. Kjo ofron një mënyrë me fërkim të ulët për përdoruesit që të angazhohen me videot e TikTok dhe t'i rishpërndajnë ato dhe mund të inkurajojë më shumë përdorues pasivë të marrin pjesë në platformë.

Kreditë e imazhit: Pamja e ekranit të TikTok

Funksioni është gjithashtu ai që përshëndetet me një pararendës TikTok: platforma video me formë të shkurtër e njohur si Vine, e cila u ble nga Twitter dhe u mbyll vite më parë.

Vine gjithashtu kishte ofruar një herë një buton repost (ose në rastin e tij, një veçori "revine") që lejonte përdoruesit të ripostonin një video për shikueshmëri më të madhe. Por butoni i Vine pati një pritje të përzier pasi disa krijues do të abuzonin me këtë veçori duke ofruar "revine 4 revine" – domethënë grupe që do të promovonin përmbajtjen e njëri-tjetrit duke rënë dakord të "rinovonin" të gjitha videot e anëtarëve të grupit. Instagram, gjithashtu, përballet me një problem të ngjashëm ku grupe përdoruesish të Instagramit ranë dakord të shkëmbejnë sistematikisht pëlqime dhe komente për të luajtur algoritmet e shërbimit.TikTok, i cili njihet për furnizimin e tij jashtëzakonisht të saktë dhe shumë të personalizuar For You, me sa duket do të rrezikonte të zbehte rekomandimet e tij me "repost" nëse krijuesit do të përpiqeshin gjithashtu të luanin algoritmin përmes butonit të ri Repost.

Por TikTok po përpiqet ta trajtojë këtë problem duke e bërë butonin e tij Repost të funksionojë ndryshe nga "revine" – të paktën për momentin. Përdoruesit do të shohin rekomandime të rindara vetëm nëse janë reciproke miq me personin që ka ripostuar videon. Kjo do të thotë se nuk do të shihni domosdoshmërisht rekomandimet e një krijuesi më të madh, përveç nëse ai krijues për ndonjë arsye ju ndjek gjithashtu. Duke kufizuar rekomandimet në të përbashkëta, TikTok lufton rrezikun që do të vinte nga bashkimi i krijuesve. Por gjithashtu kufizon mundësinë që përmbajtja e ripostuar të fitojë një numër të konsiderueshëm shikimesh të reja – si për shembull nëse është rishpërndarë nga një krijues i njohur.

Kreditë e imazhit: Pamja e ekranit të TikTok

TikTok konfirmon se butoni është duke u testuar në versionin publik të aplikacionit të tij me një numër të vogël përdoruesish për momentin. Megjithatë, tashmë ka tërhequr shumë vëmendje në Twitter pasi përdoruesit kanë postuar pamje nga ekrani i funksionit të ri. Disa njerëz duket se besojnë se është një veçori e re në të cilën të gjithë kanë akses, por kjo nuk është ende kështu, ne e kuptojmë.

“Ne gjithmonë mendojmë për mënyra të reja për t'i sjellë vlerë komunitetit tonë dhe për të pasuruar përvojën e TikTok. Aktualisht, ne po eksperimentojmë me një mënyrë të re që njerëzit të ndajnë videot e TikTok që u pëlqejnë, "tha një zëdhënës i TikTok për TechCrunch, pasi sqaroi funksionalitetin e funksionit.

Nëse ju ndodh që të keni akses te butoni Repost, do të mund ta përdorni kur shfletoni burimin tuaj Për ju. Kur prekni butonin në një video që dëshironi të promovoni, TikTok ju informon se videoja do të jetë e dukshme për miqtë tuaj. Aplikacioni ju kërkon gjithashtu të ndani disa fjalë se pse e ripostove videon.Këto nuk shfaqen si komente në video, por flamurohen drejtpërdrejt në vetë videon mbi emrin e krijuesve dhe përshkrimin e videos. Këtu, do të shihni se cilët miq e kanë ripostuar përmbajtjen dhe mund të prekni etiketën "ripostuar" për të lexuar komentet e tyre në një dritare të vogël kërcyese.

Dhe nëse ndryshoni mendje për Repost-in tuaj, mund të prekni menynë Share dhe më pas në "Hiq Repost" për të zhbërë rishpërndarjen tuaj. Kjo do të fshijë gjithashtu mesazhin që keni shtuar, vëren TikTok.

Në disa raste, përdoruesit e TikTok po shohin butonin Repost të etiketuar si "Rekomandoni" sepse TikTok është ende duke luajtur me gjuhën që dëshiron të përdorë këtu. Por, ashtu si Repost, butoni Rekomandoni gjithashtu nxit përdoruesit të ndajnë pse po e rindajnë videon me të tjerët.

Nëse TikTok zgjedh të hapë butonin Repost më gjerësisht, mund të provojë të jetë një mënyrë e re që krijuesit zbulojnë përmbajtjen e tyre në një platformë që sot ka të bëjë më shumë me rekomandime algoritmike sesa me sugjerime personale. Por TikTok ka të ngjarë të vëzhgojë se sa nga përdoruesit e tij tashmë përdorin sistemin e tij të mesazheve brenda aplikacionit vetëm për të dërguar video te miqtë dhe tani po përpiqet të gjejë një mënyrë për ta inkorporuar më mirë atë sinjal në vetë furnizimin For You.

për fat të keq, nuk ka shumë. Duket se nuk ka rregulla në TikTok për fshirjen dhe ripostimin e të njëjtës përmbajtje. Nëse mendoni se videoja që do të ripostohet është e mirë dhe unike në cilësi dhe ka premtuese për të tërhequr më shumë shikues, mund ta ripostoni. Përndryshe, nuk është mjaft kuptimplotë dhe e dobishme.

Videot e Tik tok nuk do të fitohen kurrë para në youtube pasi videot tik tok janë 15-20 sekonda dhe youtube kërkon kohë shikimi dhe videot tik tok janë këngë me të drejta autori, kështu që nuk do të fitoni kurrë para nga videot tik tok.

Pse nuk mund të ripostoj në TikTok?

Nëse nuk mund të ripostoni në TikTok, kjo është ose sepse e keni çaktivizuar funksionin Repost në cilësimet ose nuk e keni përditësuar aplikacionin. Sigurohuni që të ekzekutoni versionin më të fundit të aplikacionit dhe funksioni Repost është i aktivizuar.

Vlen gjithashtu të përmendet se ju mund të ripostoni vetëm videot e gjetura në burimin tuaj "Për ty". Nuk mund të ripostosh një video të zbuluar në profilin e dikujt ose përmes Discover. Nëse nuk është kështu, kontaktoni mbështetjen e TikTok dhe raportoni problemin.

Si të ripostoni një TikTok duke përdorur veçorinë e re të Repost

Sa herë që hasni në një TikTok që ju pëlqen vërtet ose ju duket i vlefshëm, mund të zgjidhni ta ripostoni atë, në vend që thjesht të pëlqeni, komentoni dhe të vazhdoni më tej.

Aktualisht ekzistojnë tre mënyra për të ripostuar një TikTok. Mënyra më e drejtpërdrejtë është thjesht të hapni menunë Share dhe të shtypni butonin Repost.

Butoni i verdhë Repost është në shiritin e sipërm të menusë Share, së bashku me të përbashkëtat tuaja. Pasi ta klikoni, do të shihni një flamur të ri të shfaqet mbi titullin dhe emrin e përdoruesit të krijuesit në video me foton e profilit tuaj.

Pranë fotografisë së profilit tuaj, do të shihni në mënyrë alternative fjalët "Ti ripostove >" dhe një buton që ju thotë "Shto koment". Duke klikuar mbi njërën do të hapet seksioni i komenteve. Nëse vendosni të shtoni një koment, ai do të jetë i dukshëm për këdo që e sheh ripostimin tuaj.

TikTok gjithashtu do t'ju kërkojë të ripostoni videot. Nëse po shihni një video sepse dikush që po ndiqni e ka ripostuar atë, një buton Repost do të shfaqet pranë fotografisë së profilit të tyre, sipër titullit. Klikoni mbi të për të ripostuar automatikisht TikTok tek ndjekësit tuaj.

Së fundi, nëse jeni duke u përfshirë në seksionin e komenteve të një TikTok, aplikacioni do t'ju kërkojë ta bëni atë koment një ripostim. Klikoni flluskën pranë "Repost" nën kutinë e tekstit për ta ndarë atë.

Si të fshini një Repost në TikTok

Nëse keni ripostuar diçka gabimisht (ose përpara se ta shikonit të gjithë dhe më pas të ndryshonit mendje. hej, ndodh me më të mirët prej nesh), zhbërja e tij është po aq e lehtë. Hapni menunë Share.

Do të shihni që butoni Repost është kthyer në një buton Hiq repost. Klikoni atë dhe ripostimi juaj do të fshihet dhe nuk do të shfaqet në FYP-të e ndjekësve tuaj.

ndshënim.

TikTok është një aplikacion që lejon përdoruesit të ndajnë video të shkurtra të tyre.Është një platformë fantastike që mund t'ju ndihmojë të rritni ndjekësit tuaj, të rrisni ndërgjegjësimin për markën dhe (nëse bëhet siç duhet) të ktheni trafikun në faqen tuaj të internetit ose në mediat sociale.

Në këtë postim në blog, ne do t'ju tregojmë se si të ripostoni në TikTok me sa më pak përpjekje për rezultate maksimale. Le të fillojmë!

1. Merrni disa ndjekës: Gjithmonë filloni duke marrë vetes disa ndjekës legjitimë përpara se të postoni ndonjë gjë të re. Kjo është për shkak se nëse askush nuk ju ndjek ende, përmbajtja juaj nuk do të shihet kurrë nga askush tjetër. Nëse doni të rritni më shpejt audiencën tuaj, kërkoni "si të fitoni ndjekës" në Google ose YouTube.

2. Riposto diçka të mirë: Mënyra më e mirë për të marrë shikime në TikTok është të ripostoni një video që tashmë ka shumë shikime dhe pëlqime në të. Nëse nuk ekziston ende, krijoni vetë!

Shikoni Si të shikoni duet në Tiktok.

Ripostimi i një TikTok është një mënyrë për të ndarë videon e dikujt tjetër me ndjekësit tuaj. Kur ripostoni një video, ajo do të shfaqet në burimet e ndjekësve tuaj sikur ta kishit ngarkuar vetë.

Po, ju mund të ripostoni videot e TikTok për sa kohë që i jepni kredi krijuesit origjinal.

Ka disa arsye pse mund të mos jeni në gjendje të ripostoni një TikTok. Një arsye është se krijuesi i videos mund ta ketë vendosur atë në privat, në mënyrë që vetëm disa njerëz të mund ta shikojnë atë. Një arsye tjetër është se video mund të jetë hequr nga TikTok për shkelje të kushteve të shërbimit të faqes.

TikTok nuk ka një buton ripostimi sepse aplikacioni është krijuar që përdoruesit të krijojnë dhe ndajnë përmbajtjen e tyre. Ripostimi i përmbajtjes së njerëzve të tjerë mund të shihet si vjedhje e ideve të tyre dhe duke i penguar ata të marrin kredinë që meritojnë.

Nuk ka përgjigje të drejtë ose të gabuar për këtë pyetje – kjo varet nga marka juaj individuale dhe nga ajo që shpresoni të arrini duke ripostuar një TikTok viral.Nëse mendoni se përmbajtja është e rëndësishme për audiencën tuaj dhe mund të shtoni rrotullimin tuaj unik, shkoni për të! Por kini parasysh se ka gjithmonë një shans që përmbajtja të humbasë tërheqjen e saj nëse përdoret tepër.

Nuk ka asnjë përgjigje për këtë pyetje, pasi koha më e mirë për të postuar në TikTok varet nga audienca juaj e synuar dhe nga ajo që po përpiqeni të arrini me përmbajtjen tuaj. Megjithatë, disa këshilla të përgjithshme për t'u mbajtur në mend përfshijnë postimin kur audienca juaj është më aktive në aplikacion, eksperimentimi me kohë dhe ditë të ndryshme të javës për të parë se çfarë funksionon më mirë për ju dhe vëzhgimi i tendencave dhe vendeve të njohura kohore për përmbajtjen. në TikTok.

Mund të duhet pak kohë që TikTok juaj të marrë pamje. Kjo varet nga sa popullor është aplikacioni dhe sa e mirë është videoja juaj. Mund t'ju duhet të bëni disa video përpara se të keni shumë shikime.

Po, ju mund të fshini dhe ripostoni një TikTok. Fshirja e një TikTok e heq atë nga llogaria juaj dhe ripostimi i tij do ta shtojë përsëri në llogarinë tuaj.

Mund të ketë një sërë arsyesh pse nuk po merrni shikime në TikTok. Ndoshta përmbajtja juaj nuk është mjaft interesante ose tërheqëse, ose ndoshta nuk po përdorni hashtagët e duhur për të arritur audiencën tuaj të synuar. Mund të provoni gjithashtu të përdorni promovimin me pagesë për t'i shfaqur videot tuaja përpara më shumë njerëzve.

Mund të ketë një sërë arsyesh pse nuk po merrni shikime në TikTok. Ndoshta përmbajtja juaj nuk është interesante ose tërheqëse, ose ndoshta nuk po përdorni hashtags të duhur për të arritur audiencën tuaj të synuar. Ju gjithashtu mund të synoni audiencën e gabuar. Sigurohuni që të hulumtoni tregun tuaj të synuar dhe të krijoni përmbajtje që i tërheq ata.

Kjo varet nga përmbajtja. Disa video bëhen virale në pak minuta, ndërsa të tjerat kërkojnë ditë ose javë.

Është e vështirë të përcaktohet sasia e viralitetit të përmbajtjes në TikTok, pasi platforma është relativisht e re dhe nuk ka një standard të caktuar për atë që kualifikohet si virale. Sidoqoftë, që nga fillimi i vitit 2019, aplikacioni kishte më shumë se 500 milionë përdorues aktivë dhe po rritej me një normë prej rreth 100 milionë përdorues të rinj në muaj.Kjo sugjeron që një sasi e konsiderueshme e përmbajtjes në TikTok po shikohet nga një numër i madh njerëzish.

votes
Article Rating
Lidhja me postimin kryesor
Adblock
detector