0 pikëpamjet

Si të pastroni një skarë të sheshtë me uthull – Udhëzues hap pas hapi

Si të pastroni një skarë të sheshtë me uthull – Udhëzues hap pas hapi

Dëshironi të dini se si të pastroni një skarë të sheshtë me uthull? Po?

Jepini vetes një trokitje e lehtë në anën e pasme sepse duke e ditur këtë mund ta lehtësoni pastrimin e skarës suaj. Përndryshe, heqja e njollave të forta, mbeturinat e ushqimit dhe grumbullimi i yndyrës nuk janë më pak se një punë gudulisëse si për fillestarët ashtu edhe për profesionistët.

Me kaq shumë pastrues skarë të disponueshëm në treg, shumica e njerëzve ankohen se grilat e tyre të sheshta kanë njolla ndryshku. Të kesh një përfitim nga njëra anë dhe të përballesh me një humbje nga ana tjetër është një marrëveshje e mirë? Me të vërtetë jo!

E dimë që e keni kërkuar këtë përmbajtje për kaq shumë kohë. Prandaj, ne kemi dalë me metoda super-efektive për të lehtësuar pastrimin e skarës suaj të sheshtë me uthull. Le të zhytemi thellë në këtë përmbajtje dhe jemi të sigurt që do të merrni të gjitha pikat thelbësore këtu.

Llojet e grilave të sheshta

A e dini se grilat e sipërme të sheshta kanë ‘lloje’? Tani ju bëni. Le t'i shohim së pari ato!

Njihuni me Grillin Flat Top:

Grilli i sheshtë është një pajisje gatimi, e cila është e shkëlqyeshme për gatimin e orizit të skuqur, perimeve, ushqimeve të detit, petullave, vezëve dhe mishit që kërkojnë një temperaturë shumë të lartë dhe të barabartë.

Ofron nxehtësi të qëndrueshme që rezulton në ushqim të shijshëm dhe të gatuar siç duhet. Ai rrit shijen e pjatave duke lëshuar një aromë tymi.

Ju mund të gatuani ushqim direkt në një skarë të sheshtë, si dhe të gatuani në tenxhere në një tigan!

Grill komerciale e sheshtë:

Restorantet përdorin grilën komerciale, e cila është një pllakë metalike e sheshtë pasi ato mund të kryejnë lehtësisht shumë detyra. Gaz, energji elektrike, dru ose qymyr përdoret për të ngrohur skarën e sheshtë të restorantit. Grill përdoret për teknika të shumta gatimi në të njëjtën kohë.

Mund të krijoni zona të ndryshme të temperaturës në tiganin tuaj për të gatuar disa pjata me temperatura të ndryshme. Seksioni i drejtë i ngrohjes i vendosur poshtë pllakës krijon tre zona të ndryshme të temperaturës – domethënë shumë e nxehtë, e arsyeshme e nxehtë dhe e ngrohtë – në të njëjtën pjatë.

Për më tepër, një tigan mund të përdoret gjithashtu si një grilë e sipërme e sheshtë në shtëpi.

Grilë e sipërme e sheshtë për përdorim në shtëpi:

Nëse ju pëlqejnë BBQ-të në natyrë, ruani skarën e shtëpisë tuaj të sheshtë në një vend që nuk është i lagësht për të shmangur ndryshkun. Në të njëjtën kohë, vendi nuk duhet të jetë shumë i nxehtë pasi kjo mund të përbëjë rrezik për shkak të përdorimit të një rezervuari propan.

Përveç kësaj, ju duhet të mbuloni grilën tuaj të sheshtë të sipërme me një mbështjellës kanavacë të rëndë për ta mbajtur atë në gjendje të mirë pune.

Si të pastroni një skarë Flat Top që ka ndryshkur

Nëse grila juaj Flat Top ka zhvilluar pak ndryshk, përdorni këtë rregullim të thjeshtë për ta bërë atë të duket si e re. Ndryshku formohet vetëm në sipërfaqe, kështu që gërvishtja e tij lë çelikun e freskët gati për t'u ripërpunuar si i ri.

Ndiqni hapat e mëposhtëm për të pastruar një grilë të ndryshkur Flat Top;

 • Vendoseni skarën tuaj Flat Top në sobë dhe ngrohni në mes të lartë për 20 minuta. Kjo do të lirojë ndryshkun nga çeliku, duke e bërë më të lehtë heqjen.
 • Lëreni grilin Flat Top të ftohet. Më pas, përdorni një kruese për të kruar të gjithë sipërfaqen për të hequr çdo ndryshk që është formuar.
 • Përhapeni 4-5 lugë vaj në të gjithë sipërfaqen e grilës Flat Top dhe fshijeni atë me një gur grill. Nëse nuk keni një gur për skarë, përdorni lesh çeliku ose letër zmerile të lagësht ose të thatë me grimca mesatare.
 • Fshijeni grilën Flat Top të pastër me një leckë ose peshqir letre.
 • Pikoni edhe 3-4 lugë vaj dhe fshijeni përsëri skarën. Përsëriteni derisa të gjitha shenjat e ndryshkut të zhduken.
 • Spërkateni grilën Flat Top për të krijuar një shtresë mbrojtëse që shmang ndryshkun.Çdo vaj gatimi funksionon, por ne preferojmë Flat Top Grill Oil ose vaj ulliri ekstra të virgjër.
 • Më pas hidhni 3-4 lugë vaj gatimi për një shtresë shtesë mbrojtëse. Kjo bllokon kontaktin midis ajrit dhe ujit me pllakën e grilës.
 • Mbajeni skarën tuaj të ruajtur në një vend të freskët dhe të thatë dhe përdorni një mbulesë për ta mbrojtur atë nga lagështia në ajër.

Çfarë duhet të bëni nëse sipërfaqja e tiganit tuaj është tashmë e ftohur

Nëse keni shkuar në shtrat pa pastruar tiganin tuaj, një JO JO e madhe, atëherë procesi duket pak më ndryshe. Lejimi i ushqimit, salcave dhe mbetjeve të sheqerit që të ftohen në sipërfaqen tuaj të skarës e bën shumë më të vështirë pastrimin, ashtu si salca e spërkatur e tharë në mikrovalë është shumë më e vështirë për t'u pastruar sesa për ta fshirë menjëherë.

Thjesht kthejeni skarën e sipërme të sheshtë në temperaturë të ulët dhe lëreni të nxehet. Nxehtësia ndihmon në çlirimin e ushqimeve të ngecura dhe e bën më të lehtë pastrimin e skarës në Camp Chef ose Blackstone. Pastaj, thjesht përdorni kruajtësin tuaj të stolit dhe ndiqni hapat 3-5 më sipër.

Ri-erëza në Griddle

Pra, ju e keni pastruar grilën tuaj të sheshtë, mund ta hiqni, apo jo? Jo. Hapi MË I RËNDËSISHËM që ka mbetur është të ripërpunoni sipërfaqen e tiganit tuaj.

Ri-erëza i jep tiganit tuaj shtresën e nevojshme të vajit për të mbajtur një sipërfaqe të lëmuar dhe jo ngjitëse për pastrimin e ardhshëm.

 1. Kthejeni përsëri nxehtësinë në një nivel mesatar dhe të lartë.
 2. Lëreni që sipërfaqja të nxehet, por jo aq e nxehtë sa t'i pini duhan fqinjët. Pak tym është i mirë, por sapo të fillojë të pijë duhan, mund ta fikni përsëri nxehtësinë.
 3. Duke përdorur vajin erëza të zgjedhur, derdhni një sasi të vogël në sipërfaqen e skarës, mendoni madhësinë e një nikeli. Po, kaq i vogël.
 4. Përdorni leckë të pastër për të përhapur në mënyrë të barabartë shtresën e vajit në të gjithë sipërfaqen e grilës.
 5. Sigurohuni që asnjë mbetje vaji të mos mbetet e tepërt askund në sipërfaqe, kjo duhet të jetë një shtresë SHUMË E LIRTË, siç pothuajse nuk mund ta dalloni.

Mënyrat për të pastruar një tigan pa kimikate

Mendoni se përdorimi i kimikateve është diçka e ngjashme me rivendosjen e telefonit në fabrikë.Nuk është diçka që e bëni rregullisht, por kur doni të hiqni gjithçka dhe të filloni përsëri, atëherë kimikatet mund të jenë të dobishme. Pra, çfarë mund të përdorni në vend të kësaj?

Ujë të vluar

Ju lutemi aktivizoni JavaScript

Le të fillojmë së pari me bazat. Uji i vluar duhet të jetë metoda më e mirë sa herë që pastroni tiganin tuaj. Ky është lloji i pastrimit që do të bëni pas çdo përdorimi – i thjeshtë, i drejtpërdrejtë, por efektiv në mbajtjen e çdo gjëje të dezinfektuar ashtu siç duhet të jetë.

Thjesht bëjeni sipërfaqen tuaj të gatimit të bukur dhe të nxehtë pas përdorimit dhe derdhni ujë të valë mbi sipërfaqe për ta dezinfektuar. Më pas mund të përdorni një kruajtëse tavaje ose mjet të ngjashëm për të hequr çdo copëz ushqimi të djegur kokëfortë nëse ka, por përveç kësaj nuk do t'ju duhet të bëni shumë më tepër. Pasi ta keni mbaruar, thjesht fikeni tiganin dhe lëreni të thahet.

Uji i vluar është një mënyrë shumë efektive për të vrarë mikrobet dhe bakteret. Vlerësohet se mikrobet, bakteret dhe viruset vdesin kryesisht në rreth 140 gradë Fahrenheit, kështu që uji i zier në një tigan shumë të nxehtë është shumë më efektiv sesa mendojnë njerëzit.

Por e kuptoj. Ndonjëherë duket sikur kjo nuk është e mjaftueshme, kështu që çfarë tjetër mund të bëni për t'u siguruar që grila juaj e sipërme e sheshtë është aq e pastër sa duhet.

Uthull

Agjenti i parë pastrues natyral që mund të arrini është uthulla. Është përdorur në vend prej vitesh dhe njerëzit betohen verbërisht se nuk kanë pasur kurrë rezultate aq të mira në pastrim sa unë gjatë përdorimit të uthullës, dhe e njëjta gjë vlen edhe për tiganin tuaj të jashtëm.

Nuk do të keni nevojë të kërkoni uthull gjatë gjithë kohës, në fakt ju rekomandojmë ta përdorni me masë, por kur ta përdorni, sigurisht që do të shihni ndryshimin.

Uthulla ka një natyrë acidike, dhe për këtë arsye është shumë e mirë për të hequr copat kokëforta të ushqimit ose mbeturinat nga tigani juaj. Kërkoni uthull sa herë që e lini tiganin të shkojë pak, por nuk është aq keq sa të doni të hiqni gjithçka dhe të filloni përsëri.

Uthulla do të heqë njollat ​​kokëforta, por lini erëzat tuaja pas, kështu që nuk duhet ta kaloni këtë proces përsëri. Gjithashtu do të bëjë që pjesa e sipërme e tiganit të kthehet në ditët e saj më të shndritshme, gjë që mund të jetë një kujtesë fizike se sa e pastër është tigani juaj tani që keni përdorur pak uthull. Dhe ja si ta bëni!

Merrni pjesë të barabarta ujë dhe uthull dhe mbushni një kovë të vogël në mënyrë që të njomni disa lecka në to. Pastaj thjesht merrni leckat dhe fshijeni sipërfaqen e tiganit tuaj, por kini kujdes!

Ju duhet ta bëni sipërfaqen tuaj të bukur dhe të nxehtë që ky truk të funksionojë në mënyrën më të mirë të tij, prandaj sigurohuni që të vishni doreza mbrojtëse ndaj nxehtësisë dhe të përdorni një leckë të përshtatshme. Nëse përdorimi i një lecke ndihet paksa i frikshëm, atëherë mund të përdorni gjithmonë një furçë për tava dhe ta zhytni në përzierjen e ujit-uthull për ta përdorur.

Përpiquni që me të vërtetë të lejoni që përzierja të punojë në ushqimet dhe mbeturinat e ngecura për rreth 5 minuta ose më shumë përpara se të filloni të punoni vërtet me furçën tuaj. Uthulla do të shpërbëjë ushqimin dhe mbeturinat, kështu që është më e lehtë të lëvizni kur jeni duke fërkuar.

Pasi të jetë bërë kjo, thjesht fshijeni sipërfaqen vetëm me ujë tani, në mënyrë që uthulla të lahet. Ju mund të vini re një erë të lehtë të lënë pas, por lëreni kapakun lart dhe duhet të largohet para se ta kuptoni.

Sado e mrekullueshme të jetë uthulla, përdorimi i tepërt i saj nuk do t'ju bëjë shumë mirë, kështu që përmbajuni vetëm me ujë të valë për pastrimin tuaj të përditshëm dhe kthehuni në uthull kur tigani juaj duket pak i lodhur.

Lëng limoni

Më pas është lëngu i limonit. Nëse mendimi për një aromë të zbehtë uthulle të lënë pas në tiganin tuaj të çmuar ju bën të dridheni, atëherë lëngu i limonit është miku juaj. Do të ketë erë të shkëlqyeshme, por gjithashtu do të bëjë të gjitha gjërat që uthulla bën edhe për tiganin tuaj, kështu që është fitimprurëse.

Lëngu i limonit është shumë efektiv për shkak të acidit citrik në fruta, duke e bërë atë të shkëlqyeshëm për të hequr vajrat kokëfortë, ushqimin dhe mbeturinat nga tigani juaj. Gjithashtu do të nxjerrë një shkëlqim të këndshëm në grilën tuaj të sheshtë, kështu që është me të vërtetë një pastrues natyral i shkëlqyeshëm.

Një përfitim tjetër domethënës i lëngut të limonit është se ai është një vrasës natyral i aromave, kështu që nëse tigani juaj ka filluar të nuhasë pak nga të gjithë mishrat që keni gatuar, atëherë lëngu i limonit do ta largojë atë dhe do ta zëvendësojë me aromën e tij të këndshme. Pra, si duhet ta përdorni lëngun e limonit për të pastruar tiganin tuaj?

Përsëri, do t'ju duhet të krijoni një përzierje që është afërsisht e barabartë me lëng limoni dhe ujë. Thjesht blini disa limonë të freskët dhe shtrydhini ato për të marrë lëngun e freskët.

Një këshillë e vogël këtu është t'i rrotulloni ato në një sipërfaqe të fortë me pëllëmbën e dorës përpara se të përpiqeni të shtrydhni lëng prej tyre, sepse atëherë do të merrni më shumë bukë për dollarin tuaj! Më pas përzieni pjesë të barabarta lëng limoni dhe uji në një shishe me spërkatje.

Për këtë, nuk do të dëshironi që sipërfaqja juaj të jetë e nxehtë gjatë pastrimit, por është mirë të keni ngrohur më parë tiganin tuaj të zbrazët për pak kohë, për të zbutur ushqimin kokëfortë dhe mbeturinat. Lëreni të ftohet plotësisht para se t'i afroheni, pasi lëngu i limonit do të funksionojë më mirë në temperatura më të ftohta.

Pas kësaj, thjesht përdorni shishen tuaj me llak për të njomur të gjithë pjesën e sipërme të tiganit dhe lëreni të zhyten për rreth 10 minuta. Kjo është gjatë gjithë kohës që lëngut të limonit do t'i duhet për të hyrë në rrëmujë dhe për ta ngritur atë.

Më pas përdorni një furçë grilë ose kruajtëse për të hequr mbeturinat, nuk duhet të zgjasë shumë falë acidit citrik. Pastaj është thjesht një larje e thjeshtë me ujë, dhe më pas uluni dhe lëreni tiganin tuaj të thahet përpara se ta përdorni përsëri.

Ashtu si uthulla, nuk duhet të mbështeteni shumë tek lëngu i limonit. Uji i vluar pas çdo përdorimi do të parandalojë gjithsesi ngjitjen e njollave kokëforta dhe ushqimit, dhe forma më e mirë e kurimit është parandalimi, kështu që kujdesi për tiganin tuaj është vërtet i rëndësishëm.

Mundohuni të pini ujë të vluar në radhë të parë dhe uthull ose lëng limoni (çfarëdo që preferoni ose çfarëdo që keni në dorë) kur dëshironi t'i pastroni plotësisht tiganit tuaj për të hequr çdo shenjë kokëfortë.

Si të mbani të pastër një grilë të sipërme të sheshtë

Pastrimi i thellë i skarës së sipërme të sheshtë mund të nevojitet vetëm herë pas here kur pajisja e gatimit lyhet keq.

Në të gjitha rastet e tjera, një rutinë e rregullt e pastrimit të lehtë do t'ju ndihmojë të mbani grilën në gjendjen e duhur pa sforcim dhe humbje kohe shtesë.

Për ta mbajtur gjithmonë të pastër skarën e sipërme të sheshtë, ju sugjerojmë të bëni një pastrim të lehtë pas gatimit sa herë që përdoret pajisja.

Kjo do t'ju lejojë ta bëni atë të zgjasë më shumë, dhe përveç kësaj, do të keni shumë më pak arsye për ta pastruar thellë.

Për fat të mirë, rutina e pastrimit është shumë e thjeshtë:

 • Pas çdo përdorimi të një skarë, kruajeni ushqimin ose grimcat e yndyrës me një kruajtëse grilë.
 • Pasi të keni mbaruar gatimin, prisni derisa sipërfaqja e gatimit të ftohet, pluhuroseni me ujë dhe shpëlajeni tërësisht.
 • Për tharjen e skarës pasi ta shpëlani, ju rekomandojmë të përdorni një peshqir letre ose një leckë letre pasi nuk do të dëmtojë sipërfaqen.
 • Përsëritja e erëzave të skarës suaj është e rëndësishme, por vendosni vetë nëse dëshironi ta bëni atë pas çdo seance gatimi apo vetëm pasi të keni bërë pastrim të thellë. Gjithsesi, në të dyja rastet, pajisjet e gatimit vetëm do të fitojnë.

Me këto këshilla të thjeshta, grila juaj do të zgjasë shumë më gjatë duke qenë në gjendjen e duhur dhe do t'ju kënaqë me pjatat e shijshme!

Epo, këto ishin këshillat bazë për pastrimin e skarës së sipërme të sheshtë për ju! Tani jeni të vetëdijshëm se çfarë duhet të bëni për ta mbajtur atë gjithmonë në gjendjen e duhur gati për gatim në çdo kohë dhe si të parandaloni që kjo pajisje gatimi super e dobishme të bëhet shumë e yndyrshme.

Me këtë udhëzim, ushqimi juaj do të jetë gjithmonë i shijshëm dhe i shëndetshëm kur pihet në skarë jashtë.

Si të pastroni një skarë të sheshtë

Ka metoda të panumërta për pastrimin e grilave të sheshta që përdorin çdo gjë, nga furçat e bakrit te sfungjerët, detergjenti për larjen e enëve deri te soda e bukës dhe gërvishtja e fuqishme deri te fërkimi i butë. Ne kemi përpiluar një listë me 12 mënyrat më efektive për të pastruar një grilë të sheshtë, në mënyrë që të mund të zgjasni jetën e asetit tuaj nëpërmjet kujdesit të duhur.

Lëng për larjen e enëve dhe sfungjer

Mënyra konvencionale për të pastruar pjesën e sipërme të skarës është duke përdorur një lëng për larjen e enëve dhe një sfungjer për të hequr të gjitha gjurmët e vajit ose pikimit.

Përzierje uthull dhe ujë

Ndizni skarën në të nxehtë dhe spërkatni mbi të përzierjen e uthullit (gjysmë e gjysmë). Përdorni një furçë grill për të përhapur përzierjen dhe grijeni yndyrën. Përsëriteni dy ose tre herë, derisa përzierja të përzihet me të gjitha mbeturinat për të formuar një gungë. Më pas fikni skarën dhe derdhni përzierjen mbi të, në një sasi që të lajë gunën. Pllaka e nxehtë do të ndihmojë për këtë. Përsëriteni të njëjtin proces dhe kullojeni.

Përzierja e lëngut të limonit dhe ujit

Procesi është i njëjtë me atë të përzierjes ujë-uthull; megjithatë, përbërja është e ndryshme – një e treta ose një e katërta lëng limoni dhe uji i mbetur.

Ujë dhe avull

Ndizni skarën në nxehtësi të lartë dhe hiqni të gjitha pikat me një furçë skarë. Spërkateni me ujë dhe përdorni furçën e përhapeni në skarë të nxehtë për të zbutur mbetjet përpara se ta kulloni. Shtoni më shumë ujë në skarë të nxehtë dhe përsëritni procesin ndërsa gërvishtni pikat e zbutura tani. Përsëri, kullojeni lëngun nga grila e sipërme e sheshtë.

Ujë me sapun dhe një furçë e fortë bakri

Hidhni pak ujë me sapun në një skarë të nxehtë dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta përpara se të përdorni një furçë të fortë bakri për të hequr çdo mbetje.

Pastrim me vaj të nxehtë

Hidhni vaj në një brez të nxehtë dhe përdorni një tullë në skarë ose gur shtufi për të pastruar në modele të vogla rrethore të përqendruara për të përzier vajin me yndyrën e mbetur dhe ananfiskoni yndyrat.

Ujë me sode dhe karbonacion

Hidhni ujë Seltzer ose sode të barkut mbi grilën e nxehtë të sheshtë. Karbonizimi lirohet dhe largon yndyrat e forta. Fërkoni sipërfaqen në rrathë të vegjël koncentrikë me një tullë në skarë ose gur shtuf. Lëngu i mbetur fshihet në kovë për ta hedhur.

Uthull të papërpunuar

Hidhni uthull të papërpunuar në pjesën e sipërme të skarës dhe përhapeni në të gjithë sipërfaqen. Fërkojeni grilën e sipërme me një leckë, në rrathë të vegjël koncentrikë për të lustruar pjesën e sipërme. Fërkoni uthullën nga sipërfaqja dhe hidheni.

Ujë me limon dhe sodë

Ngrohni skarën për të zbutur mbeturinat dhe yndyrat e ngurtësuara. Fshini të gjitha mbetjet me një kruajtëse të rëndë për skarë. Spërkatni një përzierje me lëng limoni dhe ujë sode në skarë dhe prisni 5 minuta në mënyrë që lëngu të depërtojë. Tani pastroni grilën e sipërme të sheshtë në një lëvizje rrethore me një jastëk pastrimi ose një skarë rezistente ndaj nxehtësisë.

Pastrimi i qepëve

Përdorni një qepë për të pastruar sipërfaqenx ndërsa grila është ende e nxehtë, për të hequr çdo pikim. Për më tepër, kjo metodë nuk është efektive vetëm për grilat e sheshta, por edhe për tabaka, të cilat janë më të vështira për t'u pastruar.

Thith kafe

Lyejeni sipërfaqen në kafe që të lirohet fort për të hequr papastërtitë, vajin dhe mbeturinat. Hiqni mbetjet dhe kullojeni lëngun.

Pastrues birre

Hidheni birrën në një skarë të ngrohtë të sheshtë dhe fshijeni me një gazetë ose furçë teli, përpara se të kulloni lëngun nga një sipërfaqe me gaz.

Mos e neglizhoni tabakën e pikimit dhe kulloni gjatë pastrimit të skarës së sipërme të sheshtë. Shumica e njerëzve zhyten aq shumë në pastrimin e sipërfaqes së sipërme saqë lënë të grumbullohet yndyrë në kulluesin ose tepsin e pikimit. Kështu, sa herë që pastroni skarën, sigurohuni që të mos lini pas dore asnjë pjesë të rëndësishme.

Kur bëhet fjalë për pastrimin e grilës së sipërme të kromit, duhet të përdorni mjete më të buta, si uji i ngrohtë dhe peshqirë letre, në mënyrë që të mos prishni lustrimin. Për pjatat e përbëra, mund të zgjidhni sapunin e butë dhe një sfungjer. Megjithatë, për skarën më popullore dhe më të qëndrueshme prej çeliku inox; ju mund të zgjidhni çdo mjet të nevojshëm.

Megjithatë, pavarësisht nga grila e sipërme e sheshtë që keni, pas pastrimit, përdorni peshqirë letre për të fshirë dhe lëngun e tepërt nga grila përpara se ta shijoni. Arsyeja këtu nuk është vetëm për të shmangur ndryshkun, por edhe për të siguruar që asnjë shije e çuditshme, e mprehtë ose e hidhur të mos mbetet në skarë që mund të prishë shijen e çdo gjëje që gatuani më pas në skarë. Përveç kësaj, jo vetëm që mbetjet e kimikateve dhe agjentëve të pastrimit janë të rrezikshme, por ato mund të shkatërrojnë më tej pjatën tuaj duke e bërë atë të ngjitet në skarë.

Shtresa e hollë e vajit të pastër do të formojë një shtresë mbrojtëse në sipërfaqen e skarës, për ta mbrojtur atë nga ndryshkja. Ju mund të përdorni një furçë për të përhapur vajin hollë në sipërfaqe përpara se të kulloni çdo tepricë duke përdorur peshqirë letre, ose mund të lyeni një peshqir letre në vaj dhe të përdorni marrë si aplikues për ta lyer lehtë mbi skarë.

Pavarësisht se çfarë metode përdorni ose preferoni, ose cila metodë ka rezultuar efektive për ju, është e rëndësishme të pastroni rregullisht grilën tuaj të sheshtë për ta mbrojtur atë nga ndryshku dhe prishja.

Furnizimet që do t'ju nevojiten

Për të pastruar një tigan të sipërm të sheshtë, do t'ju duhen disa gjëra të tjera përveç yndyrës së bërrylit.

Mjetet e duhura mund ta bëjnë këtë proces pastrimi më të lehtë për ju.

Nga ana tjetër, nëse përdorni mjetet e gabuara, kjo mund të dëmtojë grilën.

Ja një vështrim se cilat mjete ju nevojiten për të pastruar një majë të sheshtë:

 • Kruajtës për skarë: Është një teh për të hequr ushqimin nga tigani. Zakonisht ka një dorezë plastike në mënyrë që të mund të kruash ushqimin ndërsa grila është ende e nxehtë. Si bonus, ju gjithashtu mund të copëtoni ushqim me të.
 • Mbështjellësi për pastrim për skarë: Duket si një sfungjer për larjen e enëve që është krijuar për të pastruar papastërtitë, mbeturinat dhe yndyrat nga sipërfaqja e skarës.
 • Furça për skarë: Një furçë për skarë është e nevojshme gjatë pastrimit të thellë të skarës. Ajo vjen me qime të trasha në një dorezë druri, në mënyrë që të jetë më e lehtë për të pastruar copëzën e ushqimit të ngulur.
 • Ekrani i skarës: Ekranet e skarës janë prej pëlhure prej fije artificiale dhe të veshura me oksid alumini. Ndihmon për ato pastrime të thella për të pastruar mbetjet e ushqimit dhe grumbullimin e yndyrës në sipërfaqe.
 • Mbajtësi i tavës: Në thelb, është një mbajtëse që mund të mbajë të dyja jastëkun e pastrimit dhe ekranin e skarës. Është e nevojshme kur pastroni skarën ndërsa është ende e nxehtë. Si një përfitim shtesë, ai gjithashtu ndihmon për të mbajtur duart tuaja të pastra sa më shumë që të jetë e mundur.
 • Pastrues grilë e sheshtë: Mund të gjeni pastrues tërësisht natyralë të krijuar posaçërisht për grilën e sipërme të sheshtë. Disa janë pastrues me temperaturë të lartë, të cilat funksionojnë shkëlqyeshëm për të pastruar skarën tuaj pas një kuzhinieri të çrregullt.
 • Tulla për skarë: Nëse dëshironi një produkt për të pastruar pjesën e sipërme të sheshtë, duhet të merrni tullën e skarës. Mund të bëjë pothuajse të gjithë pastrimin, të gjitha mjetet e tjera janë në gjendje t'i bëjnë të gjitha në një.

Përveç këtyre mjeteve, do t'ju duhet gjithashtu vaj (për ripërpunim), një leckë, ujë të ngrohtë dhe ujë me sapun për të pastruar siç duhet një grilë të sheshtë.

votes
Article Rating
Lidhja me postimin kryesor
Adblock
detector