0 ставови

Како да исчистите рамна скара со оцет – Чекор по чекор водич

Како да исчистите рамна скара со оцет – Чекор по чекор водич

Дали сакате да знаете како да исчистите скара со рамен врв со оцет? Да?

Допрете си на задната страна бидејќи знаејќи го ова може да го олесни чистењето на вашата скара. Инаку, отстранувањето на тврдите дамки, остатоците од храна и наталожените маснотии не се ништо помалку од скокотлива работа и за почетник и за професионалец.

Со толку многу средства за чистење на скара достапни на пазарот, повеќето луѓе се жалат дека нивните скари со рамен покрив добиле 'рѓа. Да се ​​има корист од едната страна и да се соочиш со загуба од друга страна е добра зделка? Навистина не!

Знаеме дека сте ја барале оваа содржина толку долго. Затоа, дојдовме до супер-ефикасни методи за да го олесниме чистењето на вашата рамна скара со оцет. Ајде да навлеземе длабоко во оваа содржина и сигурни сме дека ќе ги добиете сите суштински точки овде.

Видови на скари со рамен врв

Дали знаевте дека решетките со рамна површина имаат „типови“? Сега правиш. Ајде прво да ги погледнеме!

Запознајте ја скарата со рамен врв:

Скара со рамен врв е уред за готвење, кој е одличен за готвење пржен ориз, зеленчук, морска храна, палачинки, јајца и месо за кои е потребна многу висока и изедначена температура.

Обезбедува стабилна топлина што резултира со вкусна и правилно зготвена храна. Го подобрува вкусот на јадењата со испуштање на чаден вкус.

Можете да готвите храна директно на скара со рамен врв, како и да готвите во тенџериња на тава!

Комерцијална скара со рамен врв:

Рестораните користат комерцијална решетка која е рамна метална плоча бидејќи тие лесно можат да извршуваат повеќе задачи. Се користи гас, струја, дрво или јаглен за загревање на скарата со рамна покривка во ресторанот. Решетката се користи за повеќе техники за готвење истовремено.

Можете да креирате различни области на температура во вашата решетка за да готвите неколку јадења со различни температури. Исправениот грејен дел сместен под плочата создава три различни температурни зони – имено многу топло, разумно топло и топло – на истата плоча.

Понатаму, решетката може да се користи и како домашна скара со рамен врв.

Скара со рамен врв за домашна употреба:

Ако сакате скара на отворено, чувајте ја домашната скара со рамен врв на место што не е влажно за да избегнете 'рѓа. Во исто време, местото не треба да биде премногу топло бидејќи тоа може да претставува ризик поради употребата на резервоар за пропан.

Освен тоа, треба да ја покриете вашата рамна горна скара со платнена обвивка за тешка работа за да ја одржувате во добра работна состојба.

Како да исчистите скара со рамен врв што има 'рѓа

Ако вашата скара со рамна покривка има развиено 'рѓа, користете ја оваа едноставна поправка за да изгледа како нова. Рѓата се формира само на површината, така што ако ја гребете, останува свеж челик подготвен за повторно зачинување како нов.

Следете ги чекорите подолу за да исчистите 'рѓосана скара со рамен врв;

 • Ставете ја вашата Flat Top скара на шпоретот и загрејте средно-високо 20 минути. Ова ќе ја олабави 'рѓата од челикот, што ќе го олесни отстранувањето.
 • Оставете ја скарата Flat Top да се излади. Потоа, користете стругалка за да ја изгребете целата површина за да ја отстраните рѓата што се формирала.
 • Намачкајте 4-5 лажици масло по површината на скарата со рамна врвка и исчистете ја со камен за скара. Ако немате камен за скара, користете челична волна или влажен или сув шкурка со среден гриз.
 • Избришете ја решетката со рамен врв со крпа или хартиена крпа.
 • Капете уште 3-4 лажици масло и повторно избришете ја скарата. Повторете додека не исчезнат сите знаци на 'рѓа.
 • Зачинете ја скарата со рамен врв за да создадете заштитна обвивка што избегнува 'рѓа.Секое масло за готвење делува, но ние претпочитаме масло за скара со рамен врв или екстра девствено маслиново масло.
 • Потоа капнете уште 3-4 лажици масло за јадење за дополнителен заштитен слој. Ова го блокира контактот помеѓу воздухот и водата со плочата на решетката.
 • Чувајте ја вашата скара на ладно и суво место и користете капак за да ја заштитите од влажноста на воздухот.

Што да направите ако вашата површина на решетката е веќе изладена

Ако си легнавте без да ја исчистите решетката, големо НЕ НЕ, тогаш процесот изгледа малку поинаков. Овозможувањето на храната, сосовите и остатоците од шеќер да се изладат на површината на вашата скара го отежнува чистењето, исто како што е многу потешко да се исчисти исушениот сос од шпагети во микробранова печка отколку веднаш да се избрише.

Едноставно свртете ја вашата рамна скара на ниско ниво и оставете ја да се загрее. Топлината помага да се ослободи заглавената храна и го олеснува чистењето на вашиот Camp Chef или Blackstone скара. Потоа, едноставно користете го стругалката за клупа и следете ги чекорите 3-5 погоре.

Повторно зачинување на решетката

Значи, ја исчистивте вашата рамна скара, можете да ја ставите настрана, нели? Не. Најважниот чекор што преостанува е повторно да ја зачините површината на решетката.

Повторното зачинување му дава на вашата решетка потребната обвивка со масло за да се одржи мазна, нелеплива површина за идно чистење.

 1. Вклучете ја топлината повторно на средно до високо ниво.
 2. Дозволете површината да се загрее, но не толку жешка за да ги пушите соседите. Малку чад е добро, но штом ќе почне да чади, можете да ја исклучите топлината.
 3. Користејќи го вашето масло за зачини по избор, истурете мала количина на површината на скарата, помислете на големина на никел. Да, толку мало.
 4. Користете чиста крпа за рамномерно да го раширите маслениот слој низ површината на решетката.
 5. Осигурајте се дека нема остаток од масло никаде на површината, ова треба да биде МНОГУ ЛЕСНА облога каква што речиси и не можете да забележите.

Начини за чистење на решетката без хемикалии

Размислете за користење хемикалии како нешто слично на фабрички ресетирање на телефонот.Тоа не е нешто што го правите редовно, но кога сакате да одземете сè и да започнете одново, тогаш хемикалиите можат да бидат корисни. Значи, што можете да користите наместо тоа?

Врела вода

Овозможете JavaScript

Ајде прво да започнеме со основите. Зовриената вода треба да биде ваш метод секогаш кога ја чистите решетката. Ова е вид на чистење што ќе го правите по секоја употреба – едноставно, едноставно, но ефективно за одржување на сè дезинтирано како што треба да биде.

Едноставно направете ја вашата површина за готвење убава и топла по употребата и истурете ја со врела вода за да ја дезинфицирате. Потоа можете да користите стругалка за решетка или слична алатка за да ги отстраните сите тврдоглави изгорени парчиња храна доколку ги има, но освен тоа нема да треба да правите многу друго. Откако ќе го завршите тоа, едноставно исклучете ја решетката и оставете ја да се исуши.

Зовриената вода е многу ефикасен начин да се убијат бактериите и бактериите. Се проценува дека бактериите, бактериите и вирусите претежно умираат на околу 140 степени целзиусови, така што зовриената вода на многу топла решетка е многу поефикасна отколку што мислат луѓето.

Но, јас го разбирам. Понекогаш се чини дека тоа не е доволно, па што друго можете да направите за да бидете сигурни дека вашата плотна скара е чиста како што треба.

Оцет

Првото природно средство за чистење по кое можете да посегнете е оцетот. Се користи дома со години, а луѓето се колнат слепи дека никогаш немале толку добри резултати при чистењето како јас додека користев оцет, а истото важи и за вашата надворешна решетка.

Нема да треба постојано да посегнувате по оцет, всушност ви препорачуваме да го користите умерено, но кога ќе го користите, сигурно ќе ја видите разликата.

Оцетот е со кисела природа, па затоа е многу добар во отстранувањето на тврдоглавите парчиња храна или остатоци од вашата решетка. Посегнете по оцет секогаш кога малку ќе ја оставите решетката, но не е толку лошо што сакате да одземете сè и да започнете одново.

Оцетот ќе ги отстрани тврдоглавите дамки, но оставете ги зачините зад себе, за да не морате повторно да го поминувате процесот. Исто така, ќе го натера вашиот врв на решетката да се врати во своите поблескави денови, што може да биде физички потсетник за тоа колку е чиста вашата тава сега кога сте користеле малку оцет. И еве како да го направите тоа!

Земете еднакви делови вода и оцет и наполнете мала кофа за да можете да натопите неколку партали во нив. Потоа едноставно земете ги парталите и избришете ја површината на вашата решетка, но бидете внимателни!

Ќе треба да ја направите вашата површина убава и топла за овој трик да функционира најдобро, затоа погрижете се да носите топлински заштитни ракавици и да користите соодветна партал. Ако користењето партал е малку страшно, тогаш секогаш можете да користите четка за решетка и да ја потопите во смесата вода-оцет за употреба.

Обидете се навистина да дозволите смесата да делува на заглавените на храната и остатоците околу 5 минути или така пред да започнете навистина да работите со вашата четка. Оцетот ќе ги разгради храната и остатоците, така што е полесно да се движите кога чистете.

Откако ќе го направите тоа, едноставно избришете ја површината со само вода сега, така што оцетот ќе се измие. Може да забележите оставена мала миризба, но оставете ја аспираторот нагоре и треба да ја снема пред да го сфатите.

Колку и да е одличен оцетот, прекумерната употреба нема да ви донесе многу добро, затоа држете се само со зовриена вода за вашето секојдневно чистење и свртете се кон оцет кога решетката ви изгледа малку уморна.

Сок од лимон

Следно е сок од лимон. Ако помислата на слаб мирис на оцет оставен на вашата скапоцена решетка ве прави да се згрозите, тогаш сокот од лимон е ваш пријател. Ќе мириса одлично, но исто така ќе ги направи сите работи што ги прави оцетот и за вашата скара, така што е победничка.

Сокот од лимон е толку ефикасен поради лимонската киселина во овошјето, што го прави одличен во отстранувањето на тврдоглавите масла, храната и остатоците од вашата решетка. Исто така, ќе даде убав сјај и на вашата скара со рамен врв, така што навистина е одлично природно средство за чистење.

Друга значајна придобивка од сокот од лимон е тоа што е природен убиец на мириси, па ако вашата решетка почнала да мириса малку од сите видови месо што сте ги готвиле, тогаш сокот од лимон ќе се ослободи од тоа и ќе го замени со својот пријатен мирис. Па, како треба да користите сок од лимон за чистење на вашата решетка?

Повторно, ќе треба да создадете мешавина која ќе содржи приближно еднакви делови на сок од лимон и вода. Едноставно купете свежи лимони и исцедете ги за да добиете свеж сок.

Мал совет овде е да ги тркалате на тврда површина со дланка пред да се обидете да исцедите сок од нив, затоа што тогаш ќе добиете повеќе удар за вашиот долар! Потоа измешајте еднакви делови сок од лимон и вода во шише со распрскувач.

За ова, нема да сакате вашата површина да биде топла додека чистите, но добро е претходно да ја загреете празната решетка, за да ја омекнете тврдоглавата храна и остатоци. Оставете го да се излади целосно пред да се приближите, бидејќи сокот од лимон најдобро ќе делува на пониски температури.

После тоа, едноставно користете го шишето со распрскувач за да го натопите целиот врв на решетката и оставете да кисне околу 10 минути. Ова е цело време кога сокот од лимон ќе треба да влезе во нередот и да го подигне.

Потоа користете четка за решетка или стругалка за да ги отстраните остатоците, не треба да трае долго благодарение на лимонската киселина. Тогаш тоа е само едноставно миење со вода, а потоа седнете и оставете ја решетката да се исуши пред повторно да ја користите.

Како и оцетот, навистина не треба премногу да се потпирате на сокот од лимон. Зовриената вода после секоја употреба ќе спречи тврдоглавите дамки и храната да се лепат наоколу и онака, а најдобрата форма на лек е превентивата на крајот на краиштата, па затоа е навистина важно да се грижите за вашата решетка.

Посегнете по зовриена вода во прв случај и оцет или сок од лимон (што и да преферирате или што и да имате при рака) кога сакате да ја исчистите вашата решетка темелно за да ги отстраните сите тврдоглави траги.

Како да ја одржувате чистата скара со рамен врв

Длабоко чистење на скара со рамна горна може да биде потребно само еднаш одвреме-навреме кога опремата за готвење е лошо подмачкана.

Во сите други случаи, редовното лесно чистење ќе ви помогне да ја одржувате скарата во соодветна состојба без исцрпувачки напор и дополнително губење време.

За да ја одржувате вашата плотна скара секогаш чиста, ви предлагаме да правите лесно чистење после готвење секогаш кога ќе ја користите опремата.

Тоа ќе ви овозможи да го направите да трае подолго, а освен тоа, ќе имате многу помалку причини за длабоко чистење.

За среќа, рутината за чистење е многу едноставна:

 • По секоја употреба на скара, стругајте ја храната или честичките од маснотиите со стругалка за решетката.
 • Откако ќе завршите со готвењето, почекајте површината за готвење да се излади, истурете ја со вода и исплакнете ја темелно.
 • За сушење на скарата откако ќе ја исплакнете, препорачуваме да користите хартиена крпа или хартиена крпа бидејќи нема да ја оштети површината.
 • Повторното зачинување на вашата скара е важно, но сами одлучете дали сакате да го правите тоа по секоја сесија за готвење или само откако ќе завршите длабоко чистење. Како и да е, и во двата случаи, опремата за готвење само ќе победи.

Со овие лесни совети, вашата скара ќе трае многу подолго во исправна состојба и ќе ве воодушеви со вкусни јадења!

Па, ова беа основните совети за чистење на скара со рамен врв за вас! Сега сте свесни што да направите за да ја одржувате секогаш во соодветна состојба подготвена за готвење во секое време и како да спречите оваа супер корисна опрема за готвење да стане премногу мрсна.

Со ова упатство, вашата храна секогаш ќе биде вкусна и здрава кога се пече на отворено.

Како да исчистите скара со рамен врв

Постојат безброј методи за чистење на скари со рамна површина кои користат се, од бакарни четки до сунѓери, детергент за миење садови до сода бикарбона и енергично стружење до нежно чистење. Составивме листа од 12 најефикасни начини за чистење на скара со рамен врв, за да можете да го продолжите животниот век на вашиот имот преку соодветна грижа.

Течност за миење садови и сунѓер

Конвенционален начин за чистење на рамниот врв на скарата е со употреба на течност за миење садови и сунѓер за да се отстранат сите траги од масло или капе.

Мешавина од оцет и вода

Вклучете ја скарата на топла и испрскајте ја смесата вода-оцет (пола и половина). Со четка за скара намачкајте ја смесата и изгребете ја маснотијата. Повторете двапати или трипати, додека смесата не се измеша со сите остатоци за да формира ѓубре. Потоа исклучете ја скарата и истурете ја смесата врз неа, во количина што ќе го измие ѓубрето. За ова ќе помогне ринглата. Повторете го истиот процес и исцедете го.

Мешавина од сок од лимон и вода

Процесот е ист како оној на мешавината вода-оцет; но, составот е различен – една третина или една четвртина сок од лимон, а останатата вода.

Вода и пареа

Вклучете ја скарата на висока температура и исчистете го сето капе со четка за скара. Посипете вода и со четката намачкајте ја на топлата скара за да ги омекнете остатоците пред да ги исцедите. Додадете повеќе вода во топлата скара и повторете го процесот додека стружете ги сега омекнатите капки. Повторно, исцедете ја течноста од рамната скара.

Вода со сапуница и тврда бакарна четка

Истурете малку вода со сапуница на топла скара и оставете ја да отстои неколку минути пред да користите тврда бакарна четка за да ги изгребете сите остатоци.

Чистење со врело масло

Истурете масло на врел појас и користете тула за решетка или пемза за да исчистите со мали концентрирани кружни обрасци за да го измешате маслото со преостанатата маст и да ги исчистите мастите.

Сода вода и карбонизација

Истурете селцер вода или газиран сок на топла рамна скара. Карбонацијата се олабавува и ја отстранува тврдоглавата маст. Исчистете ја површината во мали концентрични кругови со тула за решетка или пемза. Истурете ја преостанатата течност во коритото за да ја фрлите.

Суров оцет

Истурете суров оцет на горниот дел од скарата и распоредете го по површината. Намачкајте ја горната скара со крпа, во мали концентрични кругови за да го полирате горниот дел. Избришете го оцетот од површината и фрлете го.

Лимон и сода вода

Загрејте ја скарата за да ги омекнете стврднатите остатоци и маснотии. Избришете ги сите остатоци со тешка стругалка за скара. На скарата испрскајте мешавина од сок од лимон и сода вода и почекајте 5 минути за да може течноста да навлезе внатре.

Чистење на кромид

Користете кромид за да ја исчистите површинатаx додека скарата е сè уште топла, за да го отстраните капењето. Згора на тоа, овој метод не е ефикасен само за скари со рамен врв, туку и за послужавници кои се потешки за чистење.

Натопете со кафе

Потопете ја површината во кафе за да се олабави тешко за да се отстрани нечистотијата, маслото и остатоците. Отстранете го остатокот и исцедете ја течноста.

Чистач на пиво

Истурете пиво на топла скара со рамен врв и исчистете со весник или жичена четка, пред да ја исцедите течноста од пенлива површина.

Не занемарувајте го садот за капнување и исцедете го додека ја чистите вашата рамна скара. Повеќето луѓе толку се апсорбираат во чистењето на горната површина што оставаат да има акумулација на маснотии во одводот или садот за капе. Така, кога и да ја чистите скарата, внимавајте да не занемарувате некои клучни делови.

Кога станува збор за чистење на хромирана врвна скара, треба да користите понежни средства, како топла вода и хартиени крпи, за да не го уништите лакот. За композитни плочи, можете да се одлучите за благ сапун и сунѓер Сепак, за попопуларна и поиздржлива скара од нерѓосувачки челик; можете да ги изберете сите потребни средства.

Сепак, без оглед на тоа каква рамна скара имате, по чистењето, користете хартиени крпи за да ја избришете и вишокот течност од скарата пред да ја зачините. Причината овде не е само да се избегне 'рѓа, туку и да се осигура дека на скарата нема да остане никаков чуден, лут или горчлив вкус што може да го уништи вкусот на што и да готвите на скара. Дополнително, не само што се опасни остатоците од хемикалии и средства за чистење, туку може дополнително да го уништат вашето јадење со тоа што ќе го залепат за скара.

Тенкиот слој на чисто масло ќе формира заштитен слој на површината на скарата, за да ја заштити од рѓосување. Можете да користите четка за да го намачкате маслото тенко на површината пред да го исцедите вишокот со помош на хартиени крпи, или можете да натопите хартиена крпа во масло и да користите клешти како апликатор за лесно да го подмачкате преку скарата.

Без оглед на тоа кој метод го користите или претпочитате, или кој метод се покажал ефикасен за вас, важно е редовно да ја чистите вашата рамна скара за да ја заштитите од 'рѓа и распаѓање.

Потрошен материјал што ќе ви треба

За да ја исчистите рамната врвна решетка, ќе ви требаат неколку работи освен маснотии за лактите.

Вистинските алатки можат да ви го олеснат овој процес на чистење.

Од друга страна, ако користите погрешни алатки, тоа може да ја оштети скарата.

Еве кои алатки ви се потребни за чистење на рамен покрив:

 • Скрепер за скара: Тоа е сечило за гребење на храната од решетката. Обично има пластична рачка за да можете да ја стругате храната додека скарата е сè уште топла. Како бонус, со него можете да исецкате и храна.
 • Подлога за чистење на скара: Изгледа како сунѓер за миење садови што е направен за чистење на нечистотија, остатоци и маснотии од површината на скарата.
 • Четка за скара: Неопходна е четка за скара додека длабинско чистење на скарата. Доаѓа со дебели влакна на дрвена рачка за полесно да се брише заглавениот ѓубре од храна.
 • Екран за скара: Екраните за скара се направени од вискоза и обложени со алуминиум оксид. Тоа им помага на оние длабинско чистење да ги исчистат остатоците од храна и акумулираните маснотии на површината.
 • Држач за подлога за решетки: Во основа, тоа е држач што може да ги држи и подлогата за чистење и екранот за скара. Потребно е кога ја чистите скарата додека е уште топла. Како дополнителна придобивка, помага и да ги одржувате рацете чисти колку што е можно повеќе.
 • Чистач за скара со рамен врв: Можете да најдете целосно природни средства за чистење специјално направени за скара со рамен врв. Некои се средства за чистење со висока температура, што одлично функционира за чистење на вашата скара по неуреден готвач.
 • Тули за скара: Ако сакате еден производ да го исчисти рамниот врв, мора да ја набавите циглата за скара. Може да го направи речиси целото чистење, сите други алатки се способни да ги направат сите во едно.

Освен тие алатки, ќе ви треба и масло (за презолување), крпа, топла вода и вода со сапуница за правилно чистење на решетката со рамна горна страна.

votes
Article Rating
Линк до главната објава
Adblock
detector