0 ставови

Што да направите пред да го продадете, подарите или тргувате со вашиот Apple Watch или да купите од некој друг

Што да направите пред да го продадете, подарите или тргувате со вашиот Apple Watch или да купите од некој друг

Користете ги овие чекори за да ги отстраните вашите лични информации од уред, дури и ако веќе ги немате. Или проверете дали часовникот што ќе го купите од некој друг е подготвен да го користите.

Ако имате дете или друг член на семејството кој нема сопствен iPhone, можете да му ги дадете поволностите за комуникација и безбедност на вашата стара Apple Watch Series 4 или понова верзија со Family Setup.

Како да го исклучите Apple Watch

1. Притиснете и задржете го страничното копче додека не се појават три опции за лизгачот: Исклучување, Медицински ID и Итен SOS.

2. Лизгајте го копчето за исклучување надесно за да го исклучите Apple Watch.

3. Упатството за корисникот на Apple Watch забележува дека не можете да го исклучите вашиот Apple Watch додека се полни. За да го исклучите, мора да го исклучите од полначот пред да ги следите овие упатства.

Принудно рестартирање на Apple Watch

Ако вашиот Apple Watch не реагира, можеби ќе треба да го принудите да се рестартира пред да го исклучите. Ова е исто така чекор за решавање проблеми за да се обидете ако вашиот уред не се полни кога е поставен на магнетниот полнач.

Притиснете и задржете ги двете странично копче и Дигитална круна најмалку 10 секунди.

Ослободете ги копчињата кога ќе го видите логото на Apple, што значи дека уредот се рестартира. Сега треба да можете да го исклучите уредот.

Apple предупредува дека никогаш не треба принудно да го рестартирате уредот кога е среде ажурирање. Ако Apple Watch се ажурира, ќе ги видите логото на Apple и тркалото за напредок. Почекајте да заврши ажурирањето пред да го исклучите или рестартирате Apple Watch.

Како да го рестартирате и принудите да го рестартирате вашиот Apple Watch

Веќе научивме како да го рестартирате вашиот iPhone без копче Home и како да ја поставите и користите функцијата Apple Watch за монитор на срцето. Сега, ајде да научиме што да правиме ако вашиот Apple Watch е заглавен или замрзнат.

Рестартирајте го вашиот Apple Watch

Проверете дали вашиот Apple Watch не се полни; вашиот часовник не може да се рестартира додека е во режим на полнење.

 1. Притиснете и задржете го Странично копче додека не се појават три опции: Исклучување, Медицински ID и Итен SOS.
 2. Повлечете Исклучување на десно.

 • Ако екранот е целосно темен, ќе знаете дека вашиот Apple Watch се исклучил.
 • Сега држете го страничното копче повторно додека не го видите логото на Apple.

  Присилно рестартирајте го вашиот Apple Watch

  Не обидувајте се присилно да го рестартирате ако вашиот Apple Watch го ажурира watchOS. Ќе знаете дека се случува ажурирање ако ги видите логото на Apple и тркалото за напредок. Исто така, користете принудно рестартирање само ако вашиот Apple Watch не реагираше на редовната процедура за рестартирање. Нема опција за рестартирање, па мора да го исклучите и повторно да го вклучите вашиот Apple Watch:

   Притиснете и задржете го Странично копче и дигитална круна најмалку десет секунди.

  Оставете ги двете копчиња кога ќе видите дека логото на Apple повторно се појавува.

  Професионален совет: Ако користите iOS 15.4 или понов софтвер на вашиот iPhone, може да има уште една работа да пробате! Проверете ја оваа статија за тоа како да го вратите фирмверот на Apple Watch од вашиот iPhone за да ги решите проблемите.

  Сега знаете како да го рестартирате и принудите да го рестартирате вашиот Apple Watch. Ако вашиот Apple Watch е сè уште замрзнат, ве молиме контактирајте со поддршката на Apple! Сепак, можеби ќе сакате прво да се обидете со фабрички ресетирање на Apple Watch. Следно, научете како принудно да ги рестартирате iPhone и iPad.

  Теми

  Детали за авторот

  Детали за авторот

  Лин Хејс

  Лин Хејс е автор на функции во iPhone Life и има напишано стотици детални написи за начинот на работа и решавање проблеми. Таа е поранешен соработник уредник за Живот на iPhone списание, и има пишувано за Извор од Ајова , како и веб-содржини за едукативен маркетинг.Леан има вонреден степен во образованието, со фокус на развојот на наставната програма, како и диплома по наука. Таа има повеќе од девет години искуство со оптимизација, управување со социјалните медиуми и веб развој и пишување. И покрај годините на веб-работа, Leanne во никој случај не е ран адаптер; таа поседува паметен телефон само пет години, што ја прави многу сочувствителна со кривата на учење на новите сопственици на iPhone. Таа ужива да им го олесни животот на читателите и да го реализира своето образовно искуство со тоа што чекор-по-чекор ќе ги помине низ најпрактичните начини за користење на уредите на Apple.

  Во часови без работа, Лин е мајка на две деца, домаќинка, фанатик за аудио книги, музичар и ентузијаст за учење.

  Како да го исклучите Apple Watch

  1. Притиснете и задржете го Странакопче.

  Ќе се појави екран со опцијата повик за помош преку SOS Emergency или исклучете го вашиот Apple Watch. Ако сте го активирале, може да го видите и Apple ID на овој екран.

  Повлечете надесно до Исклучување вашиот часовник.

  Како да го рестартирате Apple Watch

  1. Проверете дали вашиот Apple Watch не се полни (рестартирањата не работат додека се полни)
  2. Притиснете и задржете го страничното копче (овална форма) до Дигиталната круна
  3. Кога ќе видите дека се појавува екранот за исклучување, користете го лизгачот за да го исклучите
   • Во watchOS 9, допрете го копчето за вклучување во горниот десен агол, а потоа лизнете го лизгачот
  4. Притиснете и задржете го страничното копче повторно за да го завршите процесот

  Како да го исклучите Apple Watch

  1. Лоцирајте го страничното копче (во облик на овална/пилула) до Дигиталната круна
  2. Притиснете и задржете го страничното копче 3-5 секунди
  3. Сега лизгајте го лизгачот за исклучување надесно (watchOS 8 и порано)
   • За watchOS 9, допрете го копчето за икона за напојување во горниот десен агол, а потоа лизгајте го лизгачот за исклучување надесно
  4. Ако страничното копче или екранот на допир не работи нормално, може да се обидете со принудно рестартирање

  Ако сè уште имате проблеми, контактирајте со поддршката на Apple или упатете се до Apple Store или овластен добавувач на услуги на Apple

  Еве го страничното копче:

  За да го вклучите Apple Watch, притиснете и задржете го страничното копче додека не го видите логото на Apple.

  • Ако не се вклучува, ставете го часовникот на полначот
   • Ако не се полни, обидете се со друг штекер и/или друг полнач ако е можно
   • Идеално, користете го оригиналниот полнач што доаѓа со вашиот часовник
   • Проверете дали вашиот уред за носење и полначот се чисти
  • Ако батеријата е многу празна, ќе се појави црвен гром, кој ќе стане зелен кога ќе почне да се полни
  • Оставете го вашиот Apple Watch да се полни најмалку 30 минути

  Прочитајте повеќе упатства за 9to5Mac:

  • Заклучен екран на iOS 16: Рачно приспособување на iPhone со виџети, фонтови, фотографии
  • Потсетување на AirPods Pro: Како да проверите дали вашите се подобни за замена
  • Режимот за заклучување на iPhone доаѓа во iOS 16, еве како функционира
  • Како да ги видите вашите чекори со Apple Watch вклучувајќи растојание и трендови
  • Земете iOS 16: Еве како да ја инсталирате бета верзијата

  FTC: Ние користиме автоматско партнерство за заработка на приход. Повеќе.

  Выключение кода

  Откривање на апликацијата «Настройки» на Apple Watch.

  Изберете „Код“ > „Выключить код“.

  Така можете да го отворите примениот Apple Watch на iPhone, коснут "Мои часы", изберете "Код-пароль", затемнете го коснут "Выключить код-пароль".

  Примена. Ако го исклучите кодот-пароль, не можете да го искористите Apple Pay на Apple Watch.

  Поиск Apple Watch

  Если Вы потеряли часы, используйте Локатор, чтобы их найти.

  Откријте ја апликацијата «Локатор» на iPhone.

  Коснитесь «Устройства», затем коснитесь своихо часов во списке.

  Можно воспроизведе звук на часови, коснуться «Маршруты», чтобы проложи маршрут к часам на Картах, пометить часы како пропавшие или стереть со них данные.

  Также можете да го користите Apple Watch со помош на Локатора и iCloud. См. раздел Поиск Apple Watch и статью службы поддержки Apple Дејствия во случае потери или кражи часов Apple Watch.

  Загрузить руководство: Apple Books

  votes
  Article Rating
 • Линк до главната објава
  Adblock
  detector